اسپا و ماساژ

۱۱ مزیت شگفت انگیز ماساژ حیوانات

۱۱ مزیت شگفت­انگیز ماساژ حیوانات:

برای یک اسب، سگ یا گربه به عنوان حیوان خانگی هزینه کرده­اید، چه کسی می­گوید که روشی عالی برای زندگی کردن نیست؟ در واقعیت، آیا می­دانستید که بر اساس بسیاری از مطالعات صورت گرفته، ماساژ حیوانات همانند ماساژ انسان مهم بوده و خواسته فیزیکی می­باشد؟

تاریخچه ماساژ حیوانات:

همزمان با ایجاد ماساژ درمانی در طول تاریخ، ماساژهای زیادی نیز در مورد حیوانات خانگی و دامپروری در طول تاریخ ایجاد شدند. منابع ماساژ به صورت عمومی و ماساژ حیوانات به صورت خصوصی در هند، چین و مصر باستان یافت می­شود. تجریبات صورت گرفته در مورد اثرات فیزیولوژیکی ماساژ از دهه ۱۸۰۰ صورت گرفته است و در دهه ۱۹۷۰ Jack Meagher شروع به تجریبات ماساژ بر روی اسب­ های مسابقه­ ای بخصوص با اسب­ های مسابقه ­ای المپیک ۱۹۷۶ نمود. وی در سال ۱۹۸۵ کتاب خود تحت عنوان درمان آسیب ­های عضلانی را نوشت که به پیشگیری و درمان آسیب­ های عضلانی در اسب­ ها می­پرداخت.

آگاهی و دانش در مورد هرگونه امری، ضروری می باشد.

زمانی که بر روی حیوانات کار می­کنیم، بسیار مهم است که دانش کامل در مورد سیستم بدنی هر گونه حیوانی که شما ماساژ می­دهید داشته باشید. این بدان معنی است که داشتن دانش کاری در مورد سیستم قلبی-عروقی، عضلانی، اسکلتی، گوارشی، تنفسی، عصبی و پوششی هر گونه­ حیوانی بسیار مهم است. همچنین باید به این مورد توجه داشت که حیوانات نسبت به انسان بسیار حساس­ تر هستند، بخصوص سیستم تنفسی، گوارشی و پوششی که حس آنها می­تواند شدیدتر باشد. این بدان معنی است که حیوانات قادر به تحمل بو و عطرهای شدید، تغییر در رژیم غذایی، گرمای بیش از حد، پمادها و یا درمان­ های موضعی که در انسان مورد استفاده قرار می­گیرد نیستند.

همانند انسان، ماساژ حیوانات در هر زمان برای آنها سودمند می­باشد ولی در حیوانات مسابقه ­ای مانند سگ و اسب، انجام ماساژ قبل و بعد از مسابقه بسیار سودمند می­باشد. همچنین بسیار مهم است که با اصطلاحاتی که در مورد هر حیوان به کار برده می­شود آگاهی داشته باشید. به عنوان مثال جدوگاه (withers، مرتفع­ترین نقطه در پشت اسب)، قفل گلو (throatlatch، بندی که در زیر گلو قرار می­گیرد)، مچ پای اسب (fetlock) و قوزک پای اسب (hock). هر حیوان نیز اصطلاحات خاص خود را دارد که اختصاصی گونه می­باشد.

به دلیل اینکه حیوانات قادر به حرف زدن نمی­باشند، باید توسط روش­ های دیگری نظیر لمس ­کردن، بررسی نحوه راه رفتن، بررسی ترکیب بدنی (نحوه ایستادن و نگه داشتن خود) و مشاهده حرکات بدنی مورد ارزیابی قرار بگیرند. تجربیات بدست آمده با گونه ­های حیوانی که کار می­کنید بسیار حیاتی می­باشد به طوری که بدون داشتن دانش قبلی در مورد نحوه راه رفتن صحیح گونه­ های مختلف نمی­تواند در مورد حرکت و راه رفتن اشتباه حیوان نظر بدهید. به عنوان مثال فیل­ها قدم­ های آهسته و سنگینی را دارند که برای آنها بسیار طبیعی می­باشد و زمانی که می­دوند به راحتی سریعتر حرکت می­کنند (زمانی که دویدن فیل را می­بینم، فردی را تصور می­کنم که با کفش پاشنه بلند در تلاش برای دویدن می­باشد). با این حال سگ­ ها سریعتر بوده و در زمان­ راه رفتن قدم ­های کوتاهی بر می­دارند، ولی در زمان راه رفتن کل بدن خود را می­کشند و سطح بیشتری از زمین را پوشش می­دهند. به طور مشابه گاو ابتدا انتهای خلفی خود را بر می­دارند، در حالی که اسب­ ها انتهای قدامی خود را بلند می­کنند. در صورتی که در مورد راه رفتن صحیح حیوانات اطلاعاتی را نداشته باشید، قادر به درک مشکلات حرکتی در حیوانات نمی­باشید.

روش ­های ماساژ:

روش­ های ماساژ مشابه موارد صورت گرفته در انسان می­باشد: فشرده کردن، فشار مستقیم، حرکات دایره­ای، ضربه زدن به بدن، مالش، لرزاندن و ضربات آهسته. فشرده کردن معمولاً به منظور افزایش گردش خون از طریق فعالیت پمپی می­باشد، فشار مستقیم نظیر فشرده کردن منجر به تسکین عضلات هایپرتونیک شده و جریان خون و اکسیژن رسانی را افزایش می­دهد و نواحی گیر کرده را از بین می­برد. حرکات دایره­ای برای گرم کردن عضلات و بهبودی ناشی از خستگی به کار می­رود. همچنین این عمل برای آرام کردن حیواناتی که دچار استرس بودن نیز مورد استفاده قرار می­گیرد. ضربات شدید برای حس کردن و ارزیابی نواحی زیر عضلات، برای از بین بردن نواحی با گره ­های پوستی، افزایش گردشت خون و فراهم کردن مواد مغذی تازه و از بین بردن تجمع مایعات و مواد زائد مورد استفاده قرار می­گیرد. مالش دادن لایه­ های عمقی عضله را از طریق فشرده کردن بافت بر علیه استخوان، آزادسازی چسبندگی و از بین بردن محدودیت­ های مورد استفاده قرار می­گیرد. در نهایت، لرزاندان و ضربات آهسته، برای کاهش حس عصبی قبل از روش­ های عمقی و یا برای شل کردن بافت ­ها و مفاصل صورت گرفته و منجر به طیف وسیعی از حرکات می­شود.

۱۱ مزیت ماساژ:

همانند انسان، ماساژ حیوانات می­تواند به منظور موارد زیر صورت بگیرد:

۱- کاهش اسپاسم، درد و کشیدگی عضلانی.

۲- کاهش تشکیل نقاط گرفتگی.

۳- کاهش بافت اسکار.

۴- افزایش محدوده حرکات.

۵- افزایش تون عضلات ضعیف.

۶- کاهش گازهای روده­ای و کمک به هضم.

۷- وقفه در چرخه درد با فعال کردن رسپتورهای حسی.

۸- افزایش گردش خون.

۹- افزیش گردش لنفاوی و ایمنی.

۱۰- کاهش فشار خون و ضربان قلب.

۱۱- آرام کردن حیوانات – ماساژ منجر به افزایش سطح دوپامین و سروتونین شد که مرتبط با کاهش سطح استرس می­باشد.

موارد عدم استفاده:

همانند انسان، موارد احتیاط و عدم استفاده در مورد ماساژ حیوانات نیز وجود دارد. در صورتی که حیوان در شوک باشد، احتمالاً فشار خون پایین می­باشد و ماساژ دادن نیز منجر به کاهش بیشتر فشار خون و خطرات بیشتر برای حیوان می­شود. همچنین، تب می­تواند به عنوان علامت عفونت باشد که باید پیش از ماساژ دادن توسط دامپزشک کاهش داده شود. در صورتی که حیوان مبتلا به سرطان می­­باشد، باید پیش از ماساژ برطرف شد. زخم­های باز، قارچ پوستی و سایر حالت پوستی نیز از ماساژ جلوگیری می­کند. عضلات، تاندون و لیگمان­های پاره شده و یا بیماری-های حاد نظیر آنفلونزا و یا سرفه نیز از ماساژ جلوگیری می­کند.

قوانین دولتی برای ماساژ حیوانات:

ماساژ حیوانات در نزدیک به ۴۰ ایالت تحت قوانین دامپزشکی می­باشد به همین دلیل پیش از شروع به کار باید قوانین محلی را مطالعه کنید. انجمن بین­ المللی ماساژ حیوانات/ انجمن آب درمانی سگ­سانان پیشنهاد­هایی را برای قوانین ملی ارائه داده است (http://www.iaamb.org/laws-by-state.php) ولی برای اطمینان باید همواره قوانین ملی را بررسی کنید. همچنین مشابه ارجاع افراد به پزشک توسط ماساژگر در صورت لزوم، باید ارتباطات مناسبی با دامپزشک محلی برای ارجاع حیوانات در صورت لزوم داشته باشید.

در حالی که نمی­توانید ماساژ حیوانات را به عنوان یک خدمات حرفه­ ای در شهر خود اعلام کنید، هیچ دلیلی برای ماساژ ندادن حیوان خانگی خود ندارید. حتی نوازش ملایم نیز اثرات بسیاری را هم برای شما و هم حیوان خانگی دارد.

 

11 Wonderful Benefits of Animal Massage

برچسب ها
نمایش بیشتر
محصولات پوست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن