اسپا و ماساژ

۳ راه ساده برای شکست دادن استرس تعطیلات

۳ راه ساده برای شکست دادن استرس تعطیلات:

چه چیزی باعث استرس بخصوص در تعطیلات می­شود و علایم آن چیست؟ شناسایی کنید که چگونه ماساژ درمانی به همراه دو روش آرام­ بخشی دیگر می­تواند منجر به کنار رفتن استرس شود.

استرس یک تجربه فردی می­باشد و تمامی استرس­ های در اثر حوادث ضربه ­ای عمده نمی­باشد. در حالی که همگی ما بر این عقیده هستیم که برخی رویدادها نظیر تصادف راننده­گی و یا حملات خشونت ­بار و سایر شرایط شدید و عمده می­تواند استرس ­زا باشند، حوادث جزئی و شخصی ­تر نیز می­تواند افراد را تحت تاثیر قرار دهد.

زمانی که استرس را تجربه می­کنیم، سیستم عصبی سمپاتیک شروع به فعالیت کرده و ضربات قلب و تنفس افزایش می­یابد، در حالی که آدرنالین نیز در جریان خون گردش می­یابد. تغییرات فیزیولوژیکی شامل آزادسازی اپی­نفرین و تولید کورتیزول به منظور آماد­ه­سازی فرد برای مقابله بهتر با این شرایط صورت می­گیرد. این واکنش­ها منجر به پاسخ­ های “جنگ به جنگ” می­شود که با کم عمق شدن تنفس، عرق کردن کف دست و تغییرات قلبی مشخص می­شود.

استرس حاد:

حوادث ضربه­ای عمده و کوتاه مدت که تحت عنوان استرس حاد نامیده می­شود، که منجر به بالا رفتن سطح استرس در یک دوره نسبتاً کوتاه مدت می­شود. در شرایط استرس حاد، سیستم اعصاب سمپاتیک منجر به افزایش تنفس و ضربان قلب و افزایش جریان آدرنالین می­شود، در این شرایط باید با استرس روبرو شده و سعی در کاهش آن و برگشت به حالت طبیعی داشت که تحت عنوان هموستاز نامیده می­شود.

استرس مزمن:

با این حال، استرس مزمن، در دوره­های زمانی طولانی­ تری روی می­دهد و منجر اثرات مشخص بر روی سلامت فرد می­شود که تحت عنوان وضعیت “جنگ به جنگ” می­شود. مشکلات گوارشی نظیر برگشت اسید و سندروم روده تحریک پذیر (IBS)، بیماری­های قلبی عروقی، بی­خوابی، اضطراب و افسردگی در طولانی مدت می­تواند منجر به استرس مزمن شود.

استرس فردی می­باشد.

استرس به شدت وضعیتی فردی می­باشد. چرا یک فرد پر استرس می­باشد و فرد دیگر حتی ذره­ای استرس ندارد. به عنوان مثال، برای برخی از افراد راننده­گی در ترافیک شهری­ بسیار استرس ­زا می­باشد در حالی که برای برخی از افرد مشکل خاصی نمی­باشد. برای برخی افراد، صحبت کردن در یک جمع عمومی منجر به ایجاد واکنش ­های استرس­ زا شامل استفراغ می­شود در حالی که برای برخی دیگر صحبت کردن در برابر هزارن نفر هیچ مشکلی ندارد.

اکنون، بررسی فصل تعطیلات:

در حالی که فصل تعطیلات یک فرصت برای تفریح و لذت بردن می­باشد، می­تواند شرایط استرس­ زایی را نیز ایجاد کند. همچنین، از آنجایی که فصل تعطیلات در یک دوره زمانی طولانی روی می­دهد، استرسی که در این زمان از سال مشاهده می­شود می­تواند به صورت مزمن مشاهده شده و منجر به مشکلات سلامتی مشخصی شود.

۹ دلیل برای اینکه تعطیلات می­تواند منجر به بروز استرس در افراد شود.

 1. استرس تجمعات خانواده­گی
 2. استرس تجمعات کاری
 3. مشکلات برنامه­ ریزی، چرا که ما همگی مشغول می­باشیم
 4. مقابله با تنهایی افرادی که خانواده و یا دوست نزدیک در اطراف ندارند
 5. کمبود پول برای هدیه و یا سرگرمی
 6. استرس در طی سرگرمی چرا که تلاش داریم همه چیز عالی باشد
 7. اختلالات فصلی ناشی از نبود نور خورشید در طی ماه­های زمستان ۱۰% از مردم از این شرایط رنج می­برند.
 8. افزایش وزن ناخواسته در تمامی مهمانی­های تعطیلات
 9. فشار اجتماعی برای “لذت بردن از تعطیلات”

علایم استرس:

علایم و نشانه­ های استرس می­تواند به صورت یکی از موارد زیر دیده شود:

 • سردرد
 • تحریک­ پذیری
 • اختلالات خواب
 • افزایش اشتها
 • اختلالات گوارشی نظیر اسهال یا رفلاکس اسید
 • افزایش میزان سرماخوردگی یا آنفولانزا
 • افزایش در مصرف الکل

در حقیقت، متخصصین هشدار می­دهند که افزایش مصرف الکل در طی فصول تعطیلات، می­تواند به عنوان یکی از علایم عمده استرس، اضطراب و یا افسردگی به حساب بیاید.

۳ راه برای کاهش استرس:

راه ­های مختلفی برای کاهش استرس و برگشت به شرایط آرامش بخش وجود دارد که این روش ها شامل:

 1. تمرین
 2. فعالیت­های اجتماعی
 3. ماساژ درمانی

تمرین:

نقش تمرین بدنی در کاهش اضطراب و افسردگی تایید شده است. حتی ۳۰ دقیقه پیاده­روی روزانه می­تواند به صورت مشخصی سطح استرس را کاهش دهد. تمرین بدنی همچنین منجر به بهبود مشخص خواب می­شود.

فعالیت­های اجتماعی:

تعاملات اجتماعی به صورت مشخصی منجر به کاهش سطح استرس و بهبود توانایی برای کنترل استرس می­شود.

ماساژ درمانی:

ماساژ درمانی منجر به کاهش اضطراب، بهبود خواب، کاهش درد و بهبود افسردگی در افرادی می­شود که به صورت مرتب ماساژ را تجربه می­کنند. ماساژ درمانی منجر به فعال شدن سیستم اعصاب پاراسمپاتیک شده که منجر به کنترل فعالیت ­های “استراحت و هضم”، اجازه بازیابی به بدن، هضم غذا و ترمیم زخم ­ها می­شود. ضربان قلب کاهش یافته و تنفس راحت­تر می­شود، و منجر به کاهش احساس اضطراب و بازگشت بدن وضعیت هموستاز طبیعی می­ شود.

مطالعات صورت گرفته تایید می­کنند که ماساژ درمانی به شکل موثری منجر به کاهش استرس می­شود.

در حقیقت، در مطالعات مروری در رابطه با استفاده از ماساژ درمانی برای کاهش استرس، هر دو شکل درمان منفرد و درمان ترکیبی از ماساژ درمانی، به صورت پایدار منجر به کاهش کورتیزول بزاق و ضربان قلب می­شود. در مطالعه دیگری نشان داده شده است که کارکنانی که دو بار در هفته به مدت ۲۰ دقیقه و به مدت ۸ هفته ماساژ درمانی را دریافت می­کنند سطح پایینی از اضطراب و اختلالات خواب، همراه با فشار خون و ضربان قلب پایین را نشان می ­دهند. در حقیقت، در متاآنالیز صورت گرفته بر روی ۳۷ مطالعه در رابطه با اثرات ماساژ درمانی بر روی استرس، بهبود سریع و معنی­ دار نسبت به زمان نشان داده شده است.

ماساژدرمانی یک روش غیرتهاجمی، غیردارویی و فوق­العاده برای کاهش استرس و اضطراب می­باشد که اثرات موثر آن بر روی استرس حاد و مزمن نشان داده شده است. از آنجایی که ماساژ درمانی بسیار موثر می­باشد، نه تنها برای مدیریت استرس در زمان تعطیلات مناسب می­باشد، ولی یک هدیه مناسب برای افراد بخصوص در زندگی شخصی خود می­باشد.

 

3 Easy Ways to Beat Holiday Stress

 

 

درباره نویسنده

Related Posts

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید