دسته‌بندی نشده

ضدآفتاب مناسب من

اختصاصی مجله اسپا:

ضدآفتاب مناسب من

با فرارسیدن ماه دوم تابستان، گرمای هوا نیز به اوج خود می‌رسد. در این روز های گرم اغلب ترجیح می‌دهند در خانه بمانند. اما اگر ناچار به خروج از منزل در زیر این آفتاب سوزان شویم، چه اقداماتی لازم است به جای آوریم تا پوست‌مان آسیب کمتری ببیند؟

ضدآفتاب یکی از مهم‌ترین مسائلی است که هر شخصی برای حفظ سلامتی و شادابی پوست خود، در هر فصل باید از آن استفاده کند. در تابستان به علت تابش شدیدتر نور آفتاب و اشعه فرابنفش، پوست ما در معرض خطر بیشتری قرار دارد و به همین علت ضرورت استفاده از ضدآفتاب واجب‌تر از هر زمان دیگری است.

اکثر مردم در حین خرید با این پرسش مواجه می‌شوند که ضدآفتاب مناسب پوست من کدام است. برخی با مشاوره از پزشک به پاسخ دست پیدا می‌کنند ولی برخی همچنان به استفاده از ضدآفتابی که گاها مناسبت پوست آنها نیست، می‌پردازند. این مساله ممکن است در زمان طولانی باعث پدیدار شدن لک و آکنه بر روی پوست افراد شود. اما به راستی ضدآفتاب مناسب باید شامل چه ویژگی‌ هایی باشد؟

(SPF (SPF 15 or higher for UVB protection

عدد SPF به معنی میزان محافظت ضدآفتاب در برابر اشعه UVB است. SPF15 عددی است که قابل استفاده برای اکثر مردم با پوست‌های معمولی می‌باشد. افرادی که دارای سابقه سرطان پوست یا سایر بیماری‌ های پوستی نظیر لوپوس دارند، بهتر است با مشورت پزشک از ضدآفتاب‌ هایی با SPF30 یا بالاتر استفاده کنند.

محافظ در برابر اشعه UVA

وقتی از مهم‌ ترین فاکتور یک ضدآفتاب مناسب صحبت می‌کنیم، بدون شک محافظ اشعه UVA در صدر جدول قرار دارد. نور خورشید سه اشعه UVA ،UVB ،UVC را از خود ساطع می‌کند که در این میان اشعه UVA به علت نفوذ به عمق بیشتر پوست، می‌تواند برای انسان خطرناک‌تر باشد.

اشعه UVA برخلاف اشعه UVB از شیشه می‌گذرد و باعث آفتاب‌ سوختگی می‌شود. از پیامدهای سریع این اشعه ، چین و چروک پوست صورت است. پس در حین انتخاب ضدآفتاب حتما به دارا بودن محافظ اشعه UVA توجه کنید.

مقاوم در برابر آب و عرق

اگر دنبال ضدآفتاب ضدآب هستید، وقت خود را بیهوده تلف نکنید زیرا همچین کالایی در بازار وجود خارجی ندارد! اما اگر ورزشکار هستید و فعالیت و در نتیجه تعرق دارید و یا به ورزش‌ های آبی مثل شنا علاقه‌ مندید، بهتر است ضدآفتاب مقاوم در برابر آب را تهیه نمایید.

sunscreen

طبق تعریف سازمان (FDA (Food and Drug Administration دو نوع از این ضدآفتاب با مقاومت معمولی و با مقاومت زیاد وجود دارد که به ترتیب ۴۰ و ۸۰ دقیقه در برابر آب مقاومت دارند. در صورت خیس شدن، پس از مدت تعیین‌شده، لازم است ضدآفتاب را تجدید نمایید.

ضدآفتاب مخصوص کودکان

بسیاری بر این باورند که به علت لطافت و حساسیت بالای پوست کودکان، باید از هرگونه تماس مواد شیمیایی با آن جلوگیری کرد. این باور غلط که در بین عده‌ی زیادی رواج دارد، باعث آفتاب‌ سوختگی و بیماری‌ های پوستی کودک در بزرگسالی وی خواهد شد.

پوست کودکان، نسبت به پوست بزرگسالان لطیف‌تر است و به همین دلیل باید از آن در برابر آفتاب محافظت کرد. ضدآفتاب‌ های مخصوص کودکان که عاری از مواد شیمیایی حساسیت‌زا مانند بنزوفن‌ها هستند، با ترکیباتی کاملا سازگار با پوست کودکان ساخته شده‌اند و هیچ‌گونه ضرر و حساسیتی را به همراه ندارند.

استفاده از ضدآفتاب برای کودکانی که بیشتر از ۶ ماه سن دارند، ضروری است و توصیه می‌شود کودکانی با سن کمتر از ۶ ماه به هیچ‌ وجه در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرند.

برچسب ها
نمایش بیشتر
محصولات پوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن