دانستنی ها

کیمونو

کیمونو

اختصاصی مجله اسپا:

کیمونو

در مطالب پیش‌ تر به بررسی ریشه‌ های اسپا در کشورهای مختلف دنیا از جمله ژاپن پرداختیم. با شناخت هرچه بیشتر سنن و آداب ژاپن به عنوان یکی از پیشگامان این عرصه، چشم‌ انداز بهتری نسبت به این کشور و جایگاه قدیمی فرهنگ اسپا در ژاپن پیدا خواهیم کرد.

احتمالا شما نیز جزو کسانی باشید که با شنیدن نام ژاپن، اولین چیزی که به ذهنتان خطور خواهد کرد، لباس‌ های زیبا و رنگین آنها یا همان کیمونو است. کیمونوکه رواج آن به قرن ۸ بعد از میلاد برمی‌گردد، از دو کلمه کی به معنای پوشیدن و مونو به معنای چیز تشکیل شده است.

کیمونو لباسی سراسری، بلند و با آستین‌ هایی آزاد است که به وسیله‌ یک کمربند پهن دو طرف لباس را به یکدیگر متصل می‌کند. این کمربند اُبی نام دارد. همراه با کیمونو کفش‌ های مخصوص چوبی‌ای به نام‌ های گِتا یا زوری پوشیده می‌شود.

نکته حائز اهمیت در مورد این لباس، استفاده همه‌ی مردم ژاپن تا اوایل قرن ۱۹ میلادی بود. امروزه نیز از این لباس در مراسم‌ های رسمی و مهم مانند مراسم عروسی، چای و… استفاده می‌شود. با پوشیدن این لباس، شخص خود را به عنوان یک ژاپنی اصیل، مودب و با کردار به سایرین معرفی می‌کند.

کیمونو

امروزه بیشتر کیمونو را به عنوان لباسی زنانه می‌شناسند. این در حالی است که در گذشته مردان و زنان به طور یکسان از کیمونو استفاده می‌کردند. البته هنوز مردانی هستند که از کیمونوهای مردانه استفاده کنند. مردان کشتی‌گیر کشتی سنتی سومو، همچنان در مجامع عمومی از لباس سنتی ژاپنی استفاده می‌کنند.

همچنین در گذشته کیمونو دختران مجرد، ظاهری متفاوت با کیمونوهای بانوان متاهل داشته که به آنها فوریسوده گفته می‌شد. فوریسوده برخلاف کیمونوهای دیگر که آستین کوتاه‌تری دارند، آستین‌هایی بلند دارند که قد آنها گاهی تا روی زمین کشیده می‌شد.

یکی از مهم‌ ترین دلایلی که کیمونو در پوشش روزمره مردم ژاپن دیگر جایی ندارد، قیمت سرسام آور و گران آن است. یک کیمونو همراه با ملزومات مخصوص آن (کمربند اُبی، کفش، جوراب و…) حدود یک میلیون ین ژاپنی قیمت دارد که مبلغ بسیار زیادی برای یک دست لباس تلقی می‌شود.

کیمونو

دلیل دیگر کمرنگ شدن این لباس در بین ژاپنی‌ها، ندانستن طرز پوشش آن است. شاید در نگاه اول برای ما خنده‌دار به نظر برسد اما پوشیدن کیمونو واقعی، یکی از سخت‌ ترین کار هایی است که یک ژاپنی ممکن است آن را بداند. بسیاری از زنان جوان از طرز پوشش آن آگاه نیستند و برای پوشیدن آن از زنان مسن‌ تر خانواده کمک می‌گیرند.

در مطالب بعدی به معرفی انواع کیمونوهای زنانه و مردانه خواهیم پرداخت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *