مراقبت از پوست

پوست خشک (قسمت دوم)

اختصاصی مجله اسپا:

پوست خشک

در مقاله پیشین به نشانه‌ های پوست خشک پرداختیم. امروز به بررسی عوامل تاثیر گذار و تشدید کننده در خشکی پوست و همچنین عوارض جانبی آن می‌پردازیم. یکی از عوامل عمومی خشکی پوست، دلایل زیست‌محیطی هستند. همچنین برخی بیماری‌ ها با تاثیر مستقیم روی پوست، آن را خشک و بی‌آب می‌کنند.

عوامل تاثیر گذار در خشکی پوست
۱- آب‌ و هوا

اساسا در فصل زمستان، زمانی که باد های سرد و خشک شروع به وزیدن می‌کنند و درجه رطوب و دما کاهش می‌یابد، پوست انسان به خشک شدن گرایش پیدا می‌کند در نتیجه معمولا افراد در زمستان بیشتر از فصول دیگر با این عارضه دست‌ و پنجه نرم می‌کنند.

البته فصل زمستان، نمی‌تواند به اندازی زندگی در اقلیمی خشک بر روی شما تاثیرگذار باشد. زندگی در مناطق خشک و بیابانی رابطه مستقیم با داشتن پوستی خشک دارد.

۲- گرما

همه وسایلی که تولید گرما می‌کنند اعم از شومینه، اجاق آشپزی، بخاری و… باعث از بین رفتن رطوبت محیط زندگی فرد و در نتیجه منجر به خشکی هوای تنفسی بدن و پوست می‌گردد.

۳- حمام داغ و طولانی

حمام طولانی مدت با آب داغ باعث خشکی پوست می‌گردد. همچنین شنای مکرر به خصوص در آب حاوی کلر استخر، باعث پوسته پوسته شدن پوست بدن فرد می‌شود.

۴- صابون ها و مواد شوینده

بسیاری از صابون‌ ها و مواد شوینده محبوب شما، به دلیل خاصیت روغن‌ زدایی و پاک‌ کنندگی که دارند، باعث از بین رفتن رطوب و لایه نازک روغن طبیعی پوست شما می‌شوند.

۵- بیماری‌ های پوستی

برخی افراد نیز دارای بیماری‌ های پوستی چون اگزما یا پسوریازیس، به صورت طبیعی به علت عوارض آن بیماری، دارای پوستی خشک، ملتهب و قرمز هستند.

عوامل خطرناک تشدید کننده خشکی پوست

هرکسی چه دارای پوستی خشک باشد یا نباشد، با قرار دادن خود در شرایط ریسک‌پذیر، می‌تواند خشکی پوست خود را گسترش دهد و یا به خشکی پوست مبتلا شود.

  • زندگی در آب‌ و هوای خشک، سرد یا بدون رطوبت
  • شغلی داشته باشید که به خاطر آن ناچار به سپری کردن بیشتر وقت خود، در آب باشید مانند غریق‌ نجات

در صورت عدم درمان خشکی پوست و با افزایش سن، خود را در معرض گسترش خشکی پوست به سایر نواحی بدن قرار می‌دهید.

dry-skin (5)

عوارض جانبی

پوست خشک معمولا، جزو بی‌ آزارترین انواع پوست‌ ها است. اما اگر به درستی به آن رسیدگی نشود، ممکن است مشکل‌زا شود.

اگزما (درماتیت آتوپیک)

اگر شما مستعد ابتلا به این بیماری هستید، خشکی بیش از حد پوست‌ شما می‌تواند به فعال شدن این بیماری منجر شود و باعث ایجاد قرمزی، ترک خوردگی و التهاب بشود.

عفونت

داشتن پوستی خشک می‌تواند منجر به ترک خوردن پوست شما شود و این ترک، که گاهی خونریزی هم می‌کند، اجازه ورود باکتری‌ ها به پوست شما را داده و در نهایت باعث ایجاد عفونت می‌گردد.

در مقاله‌ های بعدی به بررسی انواع دیگر پوست، نشانه‌ ها عوامل و راهکارهای مبارزه با آن خواهیم پرداخت.

 

کالاهای پیشنهادی:
برچسب ها
نمایش بیشتر
محصولات پوست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن