تغذیهمراقبت از بدن

چرا و چگونه باید آب بنوشیم؟ (قسمت دوم)

اختصاصی مجله اسپا:

چرا و چگونه برای نوشیدن آب؟

در قسمت اول این مقاله به بررسی فواید و مضرات نوشیدن آب سرد و کاهش آب در بدن پرداختیم، در این مقاله به بررسی نوشیدن آب گرم و تاثیر آن بر بدن خواهیم پرداخت.عوارض نوشیدن آب و سایر نوشیدنی‌ های گرمآب داغ دارای آلودگی بیشتر است. آب گرم شیر می‌تواند پر از آلاینده‌ ها باشد. اگر لوله‌ ها قدیمی و زنگ زده باشند، پس احتمال مسمومیت با سرب زیاد است. همچنین، آلاینده‌ ها راحت تر در آب گرم حل می‌شوند و وجود آلاینده‌ ها به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

بنابراین، بهتر است از آب گرم شیر استفاده نکنید. در عوض، آب سرد را از شیر بگیرید و آن را در یک کتری گرم کنید و سپس مصرف کنید.

چرا و چگونه باید آب بنوشیم؟ (قسمت دوم)
تاثیر آب گرم بر پوست و سطوح داخلی بدن

گاهی اوقات مصرف آب گرم می‌تواند مضر باشد و به راحتی لب‌ ها و پوشش دهان را خراشیده و باعث سوختگی جزئی می‌شود. بهتر است برای اولین بار یک مقدار کمی از آب گرم را امتحان کنید و دمای آن را قبل از خوردن آن بررسی کنید.

همچنین آب گرم باعث ایجاد لکه‌ های قرمز در دهان میشود، همینطور می‌تواند به بافت حساس مری و دستگاه گوارش آسیب برساند و تاثیر قابل‌ توجهی بر اندام‌ های داخلی شما داشته باشد، زیرا دمای آب گرم، بالاتر از دمای بدن است.

نوشیدن آب گرم هنگام تشنگی فایده‌ای ندارد.

مطالعات نشان داده است که نوشیدن آب گرم چون تشنگی را از بین نمی‌برد و بدن را خنک نمی‌کند باعث نوشیدن مجدد آب در نتیجه افزایش آب بدن می‌شود که باعث بالا رفتن فشار در مغز، قلب، کلیه و افزایش کلی آب بدن می‌شود.

چرا و چگونه باید آب بنوشیم؟ (قسمت دوم)

مصرف آب گرم مانع خواب میشود.

مصرف مقادیر غیر ضروری آب گرم، به خصوص قبل از خواب می‌تواند به الگو های خواب شما آسیب برساند، چون باعث افزایش ادرار می‌شود.

آسیب به کلیه ها

کلیه‌ ها دارای یک سیستم مویرگی تخصصی برای از بین بردن آب بیش از حد از بدن هستند. اگر فکر می‌کنید که مصرف آب گرم بیش از حد می‌تواند به دفع سموم از بدن شما کمک کند و سیستم سم‌زدایی را پاک‌تر کند، کاملا در اشتباه هستید. چون این موضوع برعکس است.

آب اضافی روی حجم خون تأثیر می‌گذارد.

مصرف بیش از مقدار مورد نیاز آب گرم باعث افزایش حجم کل خون می‌شود چرا که سیستم گردش خون یک سیستم بسته است و فشار های غیر‌ ضروری باید توسط رگ‌ های خونی و قلب حمل شود.

چرا و چگونه باید آب بنوشیم؟ (قسمت دوم)

آب اضافی و الکترولیت‌ ها

اگر آب بیش از حد در سیستم بدن وجود داشته باشد، آب از خون به سلول‌ ها کشیده می‌شود تا تعادل بین خون و سلول‌ ها حفظ شود. این باعث تورم سلول‌ ها خواهد شد و در نتیجهٔ آن مغز متحمل فشار، بروز سردرد و مشکلات دیگر در بدن می‌شود.

توجه داشته باشید که هنگام حمام، شنا کردن و اگر در حال شنا در آب سرد باشید عوارض نوشیدن آب گرم چند برابر می‌شود.

همچنین اگر در حال شنا یا حمام با آب گرم باشید یا در سونا و جکوزی گرم باشید، نوشیدن آب سرد احتمال بروز مشکلاتی که در بالا ذکر شد را افزایش می‌دهد و حتی در بعضی از موارد باعث شوک شدید می‌شود همچنین باعث بروز اسپاسم پرده دیافراگم می‌شود.

پس با در نظر داشتن تمام نکته‌ هایی که گفته شد، برای نوشیدن آب با دمای مناسب برنامه‌ ریزی کنید تا هیچ آسیبی نبینید.

 

کالاهای پیشنهادی:
نمایش بیشتر
محصولات پوست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن