مراقبت از پوست

پوست مختلط (قسمت اول)

اختصاصی مجله اسپا:

پوست مختلط

پوسته پوسته شدن‌ های روی گونه‌ام به من می‌گویند که پوست خشکی دارم ولی نمی‌دانم چرا علی‌ رغم این خشکی، گاهی روی پیشانی و بینی من جوش می‌زند؟

شاید این مشکل برای شما نیز آشنا باشد! اگر اینطور است با ما تا انتها همراه باشید تا به این مساله بیشتر بپردازیم. حتما بر روی محصولات مختلف آرایشی و بهداشتی، برچسب مخصوص پوست چرب یا مخصوص پوست‌ های خشک را دیده‌اید اما در هنگام خرید این محصولات، نمی‌دانید که کدام یک را باید انتخاب کنید و اغلب با انتخاب نادرست، به بدتر شدن شرایط پوستی‌ خود دامن می‌زنید.

در دسته‌ بندی انواع پوست، ترکیبی به نام پوست مختلط وجود دارد. این گونه همانطور که از نام آن پیداست، از ترکیب انواع پوستی دیگری چون چرب و خشک به وجود می‌آید. در این گونه پوستی، معمولا گونه‌ ها و اطراف لب‌، پوستی خشک و ناحیه Tصورت (پیشانی، بینی، چانه) پوستی چرب و مستعد آکنه دارند.

دلایل مختلفی می‌تواند به، به وجود آمدن پوست مختلط کمک کند. در زیر به توضیح بخشی از آنها می‌پردازیم.

ژنتیک

مهم‌ ترین عامل تاثیرگذار بر روی پوست شما، ژنتیک شماست. پس در بیشتر موارد شما دخالتی در نوع پوست خود نخواهید داشت! پس در بهترین حالت، بهتر است درک درستی از انواع پوستی خانواده خود داشته باشید تا به این ترتیب به مراقبت از پوست خود کمک کنید.

محیط

پوست شما روزانه در معرض هجوم ده‌ ها حمله از جوانب مختلف است. آلودگی محیط می‌تواند یکی از عوامل تاثیرگذار در روند چربی پوست باشد. همچنین تغییر فصول نیز در این میان نقش مهمی را ایفا می‌کند.

به این ترتیب که در فصل تابستان با افزایش رطوبت هوا، پوست شروع به تولید چربی بیشتر می‌کند و نتیجه آن، پدید آمدن جوش و آکنه بر روی پوست است. همچنین در فصول سرد، پوست رو به خشکی شدید و پوسته پوسته شدن می‌رود.

نوسان هورمونی و میزان استرس

ناپایداری سطح هورمون‌ها، استرس، بارداری، قائدگی، یائسگی، عوارض دارویی و… می‌تواند به صورت مستقیم و واضح روی میزان چربی پوست شما تاثیر بگذارد. همه این موارد تاثیر عمده خود را در نقاط T صورت فرد باقی می‌گذارد.

1-mixed-skin

لوازم آرایش

اگر از طرفداران پر و پا قرص آرایش کردن هستید، به خاطر داشته باشید که استفاده محصولات اشتباهی می‌تواند اثر جبران‌ناپذیری بر روی پوست شما بگذارد و چربی پوست شما را به سطح کنترل‌ ناشدنی‌ای برساند. در حین خرید لوازم آرایش حتما به برچسب مخصوص پوست‌ های مختط توجه فرمایید.

مراقبت از این نوع پوستی به خصوص سخت است، اما غیر ممکن نیست. برای مراقبت از این نوع پوست، باید دنبال محصولاتی باشید که آن را تحریک نکند و مخصوص پوست‌ های مختلط باشد.

در ادامه به معرفی سه روش کارآمد برای محافظت از پوست‌های مختلط – استفاده از درمان‌ های خانگی، استفاده از محصولات حرفه‌ای مخصوص و مشاوره با پزشک متخصص – می‌پردازیم.

 

کالاهای پیشنهادی:
برچسب ها
نمایش بیشتر
محصولات پوست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن