مراقبت از مو

چگونه از موهای رنگ شده محافظت کنیم؟

اختصاصی مجله اسپا:

چگونه از موهای رنگ شده محافظت کنیم؟

این روز ها کمتر کسی پیدا می‌شود که تجربۀ رنگ کردن مو را نداشته باشد. خانم‌ ها گاهی از سنین نوجوانی و برخی آقایان برای ایجاد تغییر یا پوشاندن موهای سفید اقدام به رنگ کردن مو می‌کنند.

سوالی که پس از رسیدن به رنگ دلخواه برای شخص پیش می‌آید این است که چطور باید از موهای خود نگهداری و محافظت کند؟ حتی بهترین انواع رنگ مو هم مقداری مواد شیمیایی دارند که ممکن است مقداری آسیب به ساقۀ موها بزند.

موی رنگ شده آسیب‌ پذیرتر می‌شود و حفظ شادابی آن مستلزم رعایت چند نکته است. دغدغۀ دیگر کسانی که موی خود را رنگ می‌کنند شیوۀ مراقبت از رنگ مو است. نکاتی وجود دارد که با رعایت آنها رنگ مدت بیشتری روی مو می‌ماند و کیفیت و جلوۀ اولیۀ خود را حفظ می‌کند.

در ادامه توصیه‌ هایی را می‌خوانید که شاید ساده به نظر برسند، اما تاثیر زیادی روی سلامت موی رنگ شده و حفظ کیفیت رنگ آن دارند.

 • پس از رنگ کردن مو و شستشوی اولیه، موها را حداقل ۷۲ ساعت نشویید.

اشتباهی که اکثر افراد انجام می‌دهند این است که موهای تازه رنگ شده را با فاصلۀ زمانی بسیار کمی می‌شویند. پس از اینکه رنگ را از موها پاک کردید اجازه بدهید مو خودش خشک بشود و از سشوار استفاده نکنید. اولین استحمام مو را هم حداقل ۷۲ ساعت بعد انجام بدهید. رعایت این دو نکته دوام رنگ را روی موها بسیار بیشتر می‌کند.

 • از شامپو و نرم‌ کننده‌ های بدون سولفات استفاده کنید.

به صرف اینکه روی بطری شامپو نوشته شده باشد «برای موهای رنگ شده» آن را به گزینۀ مناسبی برای شما تبدیل نمی‌کند. سولفات یک پاک‌کنندۀ بسیار قوی است که مو را زبر و خشک می‌کند. این ماده همچنین رنگ مو را هم شسته و سریع‌تر از حالت معمول پاک می‌کند.

چگونه از موهای رنگ شده محافظت کنیم؟

معمولاً روی بطری هر شامپو یا نرم‌ کننده نوشته می‌شود حاوی سولفات است یا خیر. اما اگر نوشته نشده بود بهتر است جدول مواد تشکیل‌ دهندۀ آن را بخوانید و مطمئن شوید هیچ‌ گونه سولفاتی در ساخت آن به کار نرفته باشد.

 • اگر از رنگ‌ های فانتزی استفاده کرده‌اید، چند قطره از رنگ را داخل بطری نرم‌ کننده‌تان بریزید.

اگر از رنگ‌ هایی مانند صورتی، بنفش یا سبز استفاده کرده‌اید، چند قطره از آن را داخل نرم‌ کننده بریزید و خوب مخلوط کنید. با این روش هر بار که موها را می‌شویید کمی رنگ هم روی آنها می‌گذارید.

اما توجه داشته باشید که فقط از نرم‌ کنندۀ سفید رنگ استفاده کنید. به خانواده‌تان هم هشدار بدهید که از آن بطری استفاده نکنند، اگر نه موهای آنها هم ته‌ رنگ فانتزی می‌گیرد!

 • موها را بیش از دو یا سه بار در هفته نشویید.

شاید این تعداد از نظر شما کم باشد، اما شستشوی زیاد موها را خشک و شکننده می‌کند و رنگ را هم از بین می‌برد. اگر موهایتان سریع چرب می‌شود، از شامپوی خشک استفاده کنید.

چگونه از موهای رنگ شده محافظت کنیم؟

اگر فقط دوش می‌گیرید و قصد شستن موها را ندارید، آنها را با یک کلاه شنا بپوشانید. هرقدر مو کمتر خیس بشود، رنگ آن بهتر باقی می‌ماند.

 • برای شستشوی موها از آب سرد یا ولرم استفاده کنید.

آب گرم رنگ موها را سریع‌تر از بین می‌برد. از آنجا که آب سرد باعث گردش بیشتر خون در پوست سر می‌شود، درخشش و شادابی طبیعی مو را هم بهتر حفظ می‌کند.

 • تا جایی که امکان دارد اجازه دهید موها به صورت طبیعی خشک شوند.

استفاده از سشوار و باقی وسایل حرارتی نرمی و سلامت مو را از بین می‌برد و آن را زبر و شکننده می‌کند. از طرف دیگر، حرارت سرعت محو شدن رنگ مو را بیشتر می‌کند.

 • با موی خیس نخوابید.

خوابیدن با موی خیس سبب آسیب دیدن و شکنندگی مو می‌شود. سعی کنید بین شستن مو و زمان خواب فاصلۀ زمانی مناسب برای خشک شدن آن وجود داشته باشد. اگر مجبور هستید با موی خیس بخوابید، ابتدا آن را ببافید. اما هرگز با موی دم‌ اسبی به خواب نروید.

چگونه از موهای رنگ شده محافظت کنیم؟

 • حالت طبیعی موهای خود را دوست داشته باشید.

حالت دادن به موها با وسایل حرارتی حتی اگر با حرارت کم و استفاده از اسپری محافظ باشد، همچنان به مو آسیب می‌زند. سعی کنید حالت طبیعی موی خود را دوست داشته باشید یا از روش‌ های حالت‌ دهی بدون گرما استفاده کنید. به طور مثال برای موهای فر از موس مو استفاده کنید یا موهای لخت را زمانی که هنوز خیس است ببافید تا کمی جعد پیدا کند.

 • یک بار در هفته به جای نرم‌ کننده از ماسک مو استفاده کنید.

می‌توانید ماسک مو را به صورت آماده بخرید یا از مواد طبیعی مثل روغن نارگیل استفاده کنید. ماسک را به موهای نم‌دار زده و طبق دستور العمل ماساژ دهید. سپس یک کلاه حوله‌ای روی سر خود بگذارید و موها را زیر آن جمع کنید. چند دقیقه صبر کرده و سپس موها را آبکشی کرده یا با شامپوی ملایم بشویید.

اکثر ماسک‌ های مو فاقد سولفات هستند، اما بهتر است قبل از خرید باز هم مواد تشکیل‌ دهندۀ ماسک را بخوانید و مطمئن شوید.

 • ماسک مو را کمی گرم کنید تا تاثیر بهتری داشته باشد.

بهتر است ماسک را به مدت ۵ ثانیه در ماکروویو گرم کنید تا اثر بهتری داشته باشد. در صورت تمایل می‌توانید بطری یا قوطی ماسک را پیش از استفاده چند دقیقه در آب داغ قرار دهید تا با این روش گرم شود.

ماسک گرم را به موها بزنید و یک کلاه حوله‌ای که کمی گرم کرده‌اید را سر کنید و حدود ۲۰-۱۵ دقیقه صبر کنید. سپس ماسک را بشویید. با این روش مواد مغذی و مفید ماسک بهتر به خورد مو می‌رود.

چگونه از موهای رنگ شده محافظت کنیم؟

 • مراقبت‌ هایی را که پیش از رنگ کردن مو انجام می‌دادید ادامه بدهید.

اگر پیش از رنگ کردن مو از روش‌ ها یا مواد خاصی برای مراقبت از موی خود استفاده می‌کردید که مو به آنها عادت کرده است، حتماً استفاده از آنها را ادامه بدهید. از محصولات آبرسان مو غافل نشوید.

 • موها را در مقابل عوامل خارجی مانند تابش آفتاب محافظت کنید.

روز هایی که آفتاب شدید است موهای خود را با کلاه یا شال بپوشانید یا از اسپری ضد اشعۀ UV استفاده کنید. سعی کنید موها زیاد در معرض گرد و غبار یا آلاینده‌ ها قرار نگیرند.

 • در استخر حتماً از کلاه شنا استفاده کنید.

کلر و ضد عفونی‌ کننده‌ های داخل آب استخر به موها آسیب می‌زنند. اگر نمی‌خواهید از کلاه شنا استفاده کنید، پیش از شنا موها را خیس کنید و به کمی نرم‌ کننده آغشته کنید. حدود ۲۰-۱۰ دقیقه صبر کنید که نرم‌ کننده جذب موها بشود. پس از شنا کردن هم بلافاصله موها را آب بکشید.

 • به صورت مرتب نوک موها را کوتاه کرده و آنها را مرتب کنید.

برای حفظ ظاهر سالم و شاداب موها، بهتر است هر چند هفته کمی از نوک آنها را بزنید. فاصلۀ بین کوتاهی‌ ها به سرعت رشد موهای شما و سلامت عمومی آنها بستگی دارد.

چگونه از موهای رنگ شده محافظت کنیم؟

 • ویتامین‌ های مورد نیاز برای مو را مصرف کنید.

ویتامین C در مرکبات یافت می‌شود و برای سلامتی ریشۀ موها ضروری است. بیوتین هم در موادی مانند هویج، زردۀ تخم‌ مرغ و ماهی سالمون وجود دارد و باعث درخشندگی موها می‌شود. اگر نمی‌توانید مواد حاوی این ویتامین‌ ها را به مقدار کافی مصرف کنید، از مکمل‌ های غذایی استاندارد استفاده کنید.

چگونه از موهای رنگ شده محافظت کنیم؟

 • پوست سر را ماساژ بدهید.

روزی یکی، دو بار به مدت چند دقیقه پوست سر را به آرامی با نوک انگشتان ماساژ بدهید. این کار باعث جریان بهتر خون در پوست سر شده و برای سلامتی و تقویت ریشه‌ های مو بسیار موثر است.

نکاتی که عنوان شد چند روش ساده برای نگهداری از موهای رنگ شدۀ شماست. رعایت این نکات به زمان و انرژی زیادی احتیاج ندارد و هزینۀ آنها بالا نیست. سلامت مو حتی از رنگ آن روی زیبایی شما اثر بیشتری دارد.

از طرف دیگر، نگهداری از مو و جلوگیری از آسیب رسیدن به آن بسیار کم‌ هزینه‌تر از درمان موهای آسیب‌ دیده است.

 

کالاهای پیشنهادی:
نمایش بیشتر
محصولات پوست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن