مراقبت از پوست

ترک‌های پوستی چرا ایجاد می‌شوند و راه درمان آن‌ها چیست؟

علل ایجاد ترک پوستی و درمان آن

اختصاصی مجله اسپا: ترک‌های پوستی (Stretch Marks)  معمولا به شکل نوارهایی از خطوط موازی روی پوست ظاهر می‌شود. این خطوط رنگ و بافت متفاوتی از پوست طبیعی دارند و از رنگ بنفش روشن تا رنگ خاکستری روشن را دربرمی‌گیرند. هنگامی که ترک‌های پوستی را با انگشت لمس می‌کنید، ممکن است احساس برجستگی ریز یا زبری کمی روی پوستتان داشته باشید.ت ترک‌های پوستی کاملا بی‌خطر هستند، اما در برخی از موارد ممکن است کمی احساس خارش یا درد را به دنبال داشته باشد.

این خطوط معمولا در طول یا بعد از بارداری یا بعد از تغییر ناگهانی وزن  ظاهر می‌شوند.  همچنین در نوجوانانی که سرعت رشد زیاد است نیز قابل مشاهده هستند. ترک‌‌های پوستی خطرناک نیستند و اغلب در طول زمان ناپدید می‌شوند. ترک‌‌های پوستی ممکن است  در هر نقطه از بدن وجود داشته باشد، اما در شکم، سینه، زیربغل، بازوها، ران و باسن شایع‌تر هستند.

علت ایجاد ترک پوستی چیست؟

ترک‌های پوستی یا ترک پوستی ناشی از کشش پوست و افزایش کورتیزون در سیستم بدن است. کورتیزون یک هورمون طبیعی است که توسط غده فوق کلیه تولید می‌شود .

ترک پوستی در شرایط خاصی رایج‌تر هستند:

بسیاری از زنان ترک پوستی را در دوران بارداری تجربه کنند، به طوری که پوست به شیوه‌های متعددی برای رشد نوزادان گسترش می‌یابد. این کشش و کشش‌های مداوم دیگر پوست می‌تواند ترک پوستی ایجاد کند. این ترک‌ها گاهی اوقات هنگامی که به سرعت در حال افزایش یا از دست دادن وزن هستید ظاهر می‌شوند. نوجوانان ممکن است پس از یک رشد ناگهانی، افزایش ترک را تجربه کنند. کرم کورتیکواستروئید، لوسیون‌ها و قرص‌ها می‌توانند علایم کشش را با افزایش  قابلیت ارتجاعی پوست کمتر کنند.

سندرم کوشینگ، سندرم مارفان، سندرم اهل رز دانلوس و سایر اختلالات غده آدرنال می‌تواند با افزایش مقدار کورتیزون در بدن باعث ایجاد ترک پوستی شود.

چه کسانی در معرض گسترش ترک‌های پوستی قرار دارد؟

افراد زیر در معرض افزایش ترک‌های پوستی هستند:

  • زنان
  • سابقه خانوادگی تر‌ک‌های پوستی
  • بارداری
  • داشتن سابقه تولد نوزادان بزرگ یا دوقلوها
  • اضافه وزن داشتن
  • کاهش یا افزایش چشمگیر وزن
  • استفاده ازداروهای کورتیک و استروئید

ترک‌های پوستی چگونه  تشخیص داده می‌شود؟

فقط پزشک شما می‌تواند تشخیص دهد که آیا ترک‌های پوستی مربوط به عوامل بی‌خطر و ساده است یا به علت یک بیماری جدی است و ممکن است آزمایش خون، ادرار  یا تصویربرداری را تجویز کند.

چه درمان‌های پزشکی برای رفع ترک پوستی وجود دارد؟

ترک پوستی اغلب با گذشت  زمان محو می‌شود. اگر نمی‌خواهید صبر کنید، درمان‌هایی وجود دارد که می‌توانند آن‌ها را بهبود ببخشند. با این حال، هیچ درمانی نمی‌تواند این ترک‌ها را کاملا از بین ببرد.

برای درمان ترک‌های پوستی چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟

محصولات و روش‌های زیادی وجود دارند که ظاهرا تضمین می‌دهند ترک‌ها را حذف کنند، اما تا کنون اثربخشی هیچ یک اثبات نشده است. مرطوب‌کننده پوست شما ممکن است به کاهش خارش و نشانه‌های آن کمک کند . استفاده از لوسیون یک راه موقت برای به حداقل رساندن تفاوت رنگ بین پوست عادی و رنگ نواحی ترک‌های پوستی است.

چگونه می‌توانیم از ترک‌های پوستی جلوگیری کنیم؟

هیچ راهی برای جلوگیری از ترک‌های پوستی وجود ندارد، حتی اگر شما به طور منظم از لوسیون‌ها و کرم‌ها استفاده کنید. با این حال، حفظ وزن در یک محدوده سالم با رژیم مناسب و ورزش منظم می‌تواند به جلوگیری از ترک‌های پوستی ناشی از افزایش ناگهانی وزن و یا از دست دادن آن کمک کند.

درمان‌های خانگی برای حذف ترک‌های پوستی بارداری:

برخی داروها و درمان‌های مؤثر خانگی وجود دارد که می‌توانید با کمک آن‌ها میزان ترک‌های پوستی  را کاهش دهید. اکثر این داروها بسیار ساده، موثر و در دسترس هستند.

درمان با روغن

ماساژ مناطق آسیب دیده با روغن پوست شما را صاف و کمک می‌کند تا ترک‌های پوستی را کاهش بدهید. بعضی از روغن‌های محبوب استفاده شده عبارت‌اند از:

روغن زیتون: 

ترک‌های پوستی چرا ایجاد می‌شوند و راه درمان آن‌ها چیست؟

روغن زیتون پوست شما را مرطوب می‌کند. همچنین گردش خون را بهبود می‌بخشد و ترک‌های پوستی را تا حد زیادی حذف می‌کند.

کمی روغن، کف دست خود بریزید و آرام آرام منطقه را ماساژ دهید.اجازه دهید به مدت ۳۰ دقیقه باقی بماند به طوری که ویتامین A، D  و E در روغن جذب پوست  شود. بعد از ماساژ محدوده را بشویید. اگر چه این  فرایند کمی زمانبر است، چنانچه آن را به صورت منظم انجام می‌دهید نتایج خوبی را به دنبال دارد که شما را غافلگیر خواهد کرد. می‌توانید مخلوط روغن زیتون، آب و سرکه را تهیه کنید و در هنگام  شب استفاده کنید.

روغن ویتامین E:

ترک‌های پوستی چرا ایجاد می‌شوند و راه درمان آن‌ها چیست؟

روغن را از کپسول ویتامین E بیرون بکشید و آن را  با هر مرطوب‌کننده‌ای که به طور مرتب استفاده می‌کنید مخلوط کنید  و روی ترک‌های پوستی بگذارید. این روش در صورت استفاده منظم، نتایج موثری در محو کردن ترک‌های پوستی دارد.

روغن کرچک:

روغن کرچک را روی ترک‌های پوستی بمالید و حدودا ۵ تا ۱۰ دقیقه آن را به صورت دایره‌ای ماساژ دهید. از یک کیسه پلاستیکی برای پوشش دادن منطقه استفاده کنید، یک کیسه یا بطری آب گرم را تاحدود ۳۰ تا ۴۰ دقیقه  روی آن بگذارید، گرما منافذ را باز می‌کند و روغن جذب منافذ پوست می‌شود، سپس منطقه را تمیز کنید. حداقل یک ماه هر روز آن را تکرار کنید تا نتایج خوبی را برای شما به دنبال داشته باشد.

سایر روغن‌ها:

روغن های مختلف مانند نارگیل، بادام، آووکادو، کاستور و ویتامین‌های محلول در روغن  را می‌توان به نسبت مساوی مخلوط کرد و روی پوست قرار داد، همچنین می‌توانید از آن‌ها برای ماساژ منطقه استفاده کنید. در عین حال می‌توانید از هر یک از روغن‌ها به صورت جداگانه و به عنوان روغن ماساژ استفاده کنید.

درمان به وسیله اسانس

یک قاشق چایخوری از روغن‌های معمولی مانند بادام یا نارگیل را بردارید وچند قطره از روغن‌های ضروری مانند گل رز، گیلاس یا اسطوخودوس را به آن‌ها اضافه کنید. از این مخلوط برای ماساژ در محدوده ترک‌های پوستی حداقل به مدت ۳۰ دقیقه استفاده کنید. این درمان  به سرعت به از بین بردن ترک‌های پوستی کمک می‌کند.

آلوئه ورا

ترک‌های پوستی چرا ایجاد می‌شوند و راه درمان آن‌ها چیست؟

آلوئه ورا در درمان بسیاری از مشکلات پوستی موثر است. خواص شادابی‌بخش و آرامش‌بخش آن می‌تواند برای خلاص شدن از ترک‌های پوستی موثر باشد. برای استفاده ازآن چند راه وجود دارد.

در درمان خانگی آلوئه ورا برای از بین بردن ترک‌های پوستی می‌توانید به طور مستقیم ژل آلوئه ورا را روی ناحیه پوست آسیب‌دیده قرار دهید و آن را بعد از ۱۵ دقیقه با آب گرم  شستشو دهید.

یکی دیگر از گزینه‌ها این است که مخلوطی از یک چهارم فنجان ژل آلوئه ورا را با روغن پنج کپسول ویتامین A  و ۱۰ کپسول ویتامین E تهیه کنید و آن را به مدت پانزده روز و هر روز دو بار  روی پوست آسیب دیده بمالید.

عسل

ترک‌های پوستی چرا ایجاد می‌شوند و راه درمان آن‌ها چیست؟

املاح ضد عفونی‌کننده موجود در عسل در کاهش ترک‌های پوستیی بسیار موثر عمل می‌کند.

یک پارچه کوچک را بردارید و عسل را روی آن بمالید. پارچه را در ناحیه آسیب دیده قرار دهید و اجازه بدهید تا خشک شود، سپس  محدوده آسیب دیده را با استفاده از آب گرم بشویید.همچنین می‌توانید اسکراب عسل را که از مخلوط کردن عسل با نمک و گلیسیرین به دست می‌آید، آماده کنید و آن را روی ترک‌های پوستی قرار دهید و بگذارید تا خشک شود سپس آن را با آب بشویید.

سفیده تخم مرغ

ترک‌های پوستی چرا ایجاد می‌شوند و راه درمان آن‌ها چیست؟

سفیده تخم مرغ حاوی پروتئین‌ها و اسیدهای آمینه‌ای است که به جوانسازی پوست کمک می‌کند و باعت شادابی و تازگی پوست می‌شود. سفیده دو تخم مرغ را به آرامی با یک چنگال بهم بزنید و منطقه پوست آسیب دیده را با آب تمیز کنید و سپس یک لایه ضخیم از سفیده تخم مرغ را با یک برس آرایشی روی پوست آسیب دیده قرار دهید و تمام محدوده را با آن بپوشانید، بعد اجازه دهید سفیده تخم مرغ کاملا خشک شود و سپس محدوده  را با آب سرد شستشو دهید.

برای حفظ رطوبت پوست، پس از این کار روی پوست خود روغن زیتون بمالید. حداقل به مدت دو هفته این کار را هر روز تکرار کنید. این درمان به بهبود رنگ پوست کمک می‌کند و ترک‌های پوستی را به آرامی از بین می‌برد.

کره کاکائو

ترک‌های پوستی چرا ایجاد می‌شوند و راه درمان آن‌ها چیست؟

کره کاکائو را می‌توان مثل درمان‌های روغنی  استفاده کرد. همچنین مواد اولیه موجود در آن‌ها در بسیاری از لوسیون‌‌های بدن استفاده می‌شود.

ابتدا پوست محل آسیب دیده را بشویید و سپس کاملا خشک کنید، دو یا سه قاشق از کره را روی محل قرار بدهید،پس از گذشت چهل و پنج دقیقه تا یک ساعت، محدوده مورد نظر را با آب ملایم شستشو دهید.

شما باید حداقل برای پانزده روز  و حداکثر یک ماه، دو بار در روز کره را در منطقه آسیب دیده استفاده  کنید.

مخلوط زیر نیز یکی دیگر از روش‌های درمان ترک‌های پوستی است:

۱/۲ فنجان کره کاکائو

۱ قاشق غذاخوری روغن جوانه گندم

۲ قاشق چای‌خوری موم زنبور عسل

۱ قاشق غذاخوری روغن زردآلو

۱ قاشق غذاخوری روغن ویتامین E

۱ قاشق غذاخوری روغن هسته‌ای پالم

را آماده کرده و آن‌ها را حرارت دهید تا موم به طور کامل ذوب شود.

این مخلوط را در یک ظرف در بسته  درون یخچال نگهداری کنید.

مخلوط را روی ترک‌های پوستی قرار دهید وتا زمانی که سطح پوست گرم شود و مخلوط جذب پوست شود محدوده را ماساژ دهید.  مصرف این دارو باعث بهبود خاصیت انعطاف‌پذیری پوست، جلوگیری از خشکی و کاهش ترک‌های پوستی می‌شود. کره کاکائو یک مرطوب‌کننده عالی است و به پوست شما کمک می‌کند.

شکر

ترک‌های پوستی چرا ایجاد می‌شوند و راه درمان آن‌ها چیست؟

شکر یکی از بهترین داروها برای رفع ترک‌های پوستی است.

اسید گلیکولیک (AHA)  موجود در شکر دارای مولکول‌های بسیار کوچک است که به راحتی به پوست نفوذ کرده و تولید سلول‌های پوستی را افزایش می‌دهد. شکر سلول‌های پوست مرده را که معمولا روی ترک‌های پوستی انباشته می‌شوند، از بین می‌برد. خاصیت لایه‌برداری شکر همچنین به بهبود گردش خون کمک می‌کند که باعث بهبود روند درمان می‌شود.

یک قاشق غذاخوری شکر را با یک قاشق چای‌خوری  روغن بادام و چند قطره آب لیمو مخلوط کنید. قبل از رفتن به حمام از آن به عنوان یک اسکراب استفاده کنید. این کار را هر روز برای مدت یک ماه انجام دهید.

آب لیمو

یکی دیگر از روش‌های ساده برای کاهش نشانه‌های کشش استفاده از آب لیمو است. آب لیمو به طور طبیعی دارای  اسیدی است که به بهبود و کاهش ترک‌های پوستی، آکنه و سایر زخم‌ها کمک می‌کند.

آب لیموی تازه را به آرامی روی ترک‌های پوستی به شکل حرکات دایره‌ای بمالید. آب لیمو را برای حداقل ۱۰ دقیقه قبل از شستشو و حمام  با آب گرم به  پوست خود بمالید.

گزینه دیگر این است که مقادیر مساوی از آب خیار و آب لیمو را مخلوط کرده و مخلوط را روی ترک پوستی قرار دهید .

آب

آب مهمترین نوشیدنی مایع برای حذف زخم‌های آکنه و ترک پوستی است چرا که با نگه داشتن پوست به صورت هیدراته کمک می‌کند تا ترک‌های پوستی از بی برود. آب همچنین به عنوان یک وسیله نقلیه برای رساندن مواد مغذی لازم به نقاط آسیب دیده عمل می‌کند. کمبود آب باعث پیری زودرس می‌شود، همچنین وجود آب است که پوست را مرطوب نگه می‌دارد  و به روانکاری بافت‌ها کمک می‌کند تا زخم‌ها و ترک‌های پوستی بهبود پیدا کنند.

برای رفع  ترک‌های پوستی و سایر مشکلات پوستی باید به خوبی از پوست‌تان محافظت کنید. مصرف حداقل ۱۰ تا ۱۲ لیوان آب در روز برای هیدراته کردن و محافظت از سموم حیاتی است. اجرای این توصیه‌ها  پوست شما را نرم و لطیف نگه می‌دارد.

برگ‌های یونجه

ترک‌های پوستی چرا ایجاد می‌شوند و راه درمان آن‌ها چیست؟

برگ یونجه حاوی هشت اسید آمینه ضروری است که برای سلامتی کلی پوست مفید است. این برگ‌ها همچنین دارای پروتئین و ویتامین E و K هستند که به تغذیه پوست کمک می‌کنند. یک مشت  یونجه را با چند قطره روغن بابونه مخلوط کنید تا خمیر نرمی درست شود. منطقه آسیب دیده را دو تا سه بار در روز با استفاده از مخلوط فوق ماساژ دهید. چند هفته‌ای این درمان  را تکرار کنید و پیشرفت زیادی خواهید دید.

آب سیب زمینی

آب سیب زمینی حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی است که باعث رشد و ترمیم سلول‌های پوست می‌شود.

یک سیب زمینی متوسط ​​را به تکه‌های ضخیم برش دهید، یکی از قطعات سیب زمینی را به آرامی روی ترک‌های پوستی بمالید برای چند دقیقه دایره‌وار حرکت دهید. اطمینان حاصل کنید که نشاسته سیب زمینی منطقه آسیب‌دیده را پوشش  دهد و اجازه دهید آب سیب زمینی برای مدتی خشک شود و سپس آن را با آب گرم بشویید.

استفاده از مرطوب‌کننده به بهبود خاصیت ارتجاعی پوست کمک می‌کند. شما باید آن را بسته به نوع پوست خود را انتخاب کنید. اگر پوست شما خشک باشد، بهتر است از کره کاکائو استفاده کنید و اگر پوست شما چرب است، از کرم حاوی آلوئه ورا یا یک مرطوب کننده پودری استفاده کنید.

اسکراب‌ها نیز در تقویت روند بازسازی پوست موثر هستند و یکی از بهترین راه‌های حذف ترک‌های پوستی  است.

اگر به این مقاله علاقه‌مند بوده‌اید، شاید مقاله زیر نیز برای شما مفید باشد:

موی زیرپوستی چیست و چگونه درمان می‌شود؟

کالاهای پیشنهادی:
نمایش بیشتر
محصولات پوست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن