اسپا و ماساژ

فواید ماساژ درمانی چیست؟

ماساژ درمانی سابقه طولانی در فرهنگ‌های سراسر جهان دارد، احتمالاً به‌محض اینکه انسان متوجه شد وقتی کسی شانه‌هایش را ماساژ دهد احساس خوبی به او دست می‌دهد. تصور می‌شود اصطلاح ماساژ از واژه یونانی massein به معنای “برطرف کردن” گرفته‌شده است. امروزه بسیاری از مردم انواع ماساژ درمانی را برای اهداف مرتبط با سلامت استفاده می‌کنند. خدمات ماساژ درمانی برای دستیابی به بافت‌های نرم بدن مثل عضله، بافت همبند، تاندون‌ها و رباط‌ها استفاده می‌شود تا سلامتی و تندرستی فرد را ارتقا دهد. درمانگران ماساژ برای آزاد شدن تنش و بهبود گردش خون در بافت عضلات از مالیدن، نرم کردن و ضربه زدن به بافت‌ها استفاده می‌کنند. اغلب از روغن ماساژ برای چرب کردن پوست نیز استفاده می‌شود.

انواع مراکز ماساژ وجود دارند که می‌توانید برای دلایل مختلفی چون کاهش استرس، شل شدن عضلات، بازسازی صدمات، کاهش درد و افزایش سلامتی و تندرستی خود به آن‌ها مراجعه کنید.

خدمات ماساژ برای هزاران سال است که انجام می‌شود و مرکز ماساژ تهران می‌تواند این خدمات را در اختیارتان قرار دهد. حدود ۸۰ سبک ماساژ با طیف گسترده‌ای از فشار، حرکات و تکنیک‌ها وجود دارد که می‌توانید انتخاب کنید. همه‌ی این خدمات ماساژ شامل فشار دادن، مالیدن یا ورز دادن عضلات و دیگر بافت‌های نرم با دست و انگشت است. گاهی اوقات حتی از ساعد، آرنج و یا پا نیز استفاده می‌شود. اگرچه مرکز ماساژ در تهران انواع خدمات ماساژ را ارائه می‌دهد اما به‌طورکلی ماساژ در دو دسته کلی تقسیم‌بندی می‌شود: ماساژ توان‌بخشی و ماساژ آرام‌بخش.

ماساژ توان‌بخشی با عنوان ماساژ بافت عمیق، ماساژ پزشکی، درمانی یا بالینی شناخته‌شده است. در بسیاری از مراکز ماساژ در تهران مثل کلینیک‌ها، بیمارستان‌ها و همین‌طور مرکز ماساژ تهران از انواع مختلف این ماساژ انجام می‌شود. ماساژ آرام‌بخش که با عنوان ماساژ سوئدی نیز شناخته‌شده است در چشمه‌های آب‌معدنی، مراکز سلامتی و استراحتگاه‌ها ارائه می‌شود.

در این مقاله قصد داریم ابتدا در مورد خدمات ماساژ و فواید آن صحبت کنیم. سپس چند نمونه از انواع ماساژ معرفی خواهند شد. با ما همراه باشید.

  • خدمات ماساژ درمانی و تاریخچه آن
  • فواید ماساژ درمانی

خدمات ماساژ درمانی و تاریخچه آن

ماساژ عمل مالیدن و ورز دادن بدن با استفاده از دست است. در طول ماساژ درمانگر برای کاهش درد و تنش بدن، فشار ملایم و یا قوی را روی عضلات و مفاصل بدن اعمال می‌کند. یک متخصص ماساژ کسی است که در مورد ماساژ دادن و علم آن آموزش‌دیده باشد. شواهد علمی در مورد ماساژ درمانی محدود است. دانشمندان هنوز پی نبردند که چه تغییراتی در بدن در طی ماساژ رخ می‌دهد و اینکه آیا آن‌ها بر سلامت تأثیر می‌گذارند، یا خدمات ماساژ چگونه می‌تواند بر بهبود سلامت تأثیرگذار باشد؟

به نظر می‌رسد که اگر ماساژ درمانی به‌درستی انجام‌شده و توسط یک متخصص آموزش‌دیده ارائه شود، می‌تواند کمی از خطرات جدی را بهبود ببخشد. یک درمانگر باید اطلاعاتی در مورد مراقبت‌های بهداشتی و سایر روش‌های مکمل و یا جایگزین، در اختیار ماساژ گیرنده قرار دهد. بهتر است درمانگر یک تصویر کامل، ازآنچه می‌خواهد انجام دهد را برای مدیریت سلامت فرد ارائه دهد. این امر به مراقبت‌های هماهنگ و ایمن، کمک خواهد کرد.

نوشته‌های باقی‌مانده از چین باستان، ژاپن، هند، مصر، یونان، رم نشان می‌دهد که تاریخچه ماساژ به هزاران سال پیش برمی‌گردد. ماساژ در اروپا در طول رنسانس به‌طور گسترده‌ای مورداستفاده قرارگرفته است. در دهه ۱۸۵۰ دو پزشک آمریکایی که در سوئد تحصیل می‌کردند نوعی خدمات ماساژ را در ایالات‌متحده انجام دادند که بسیار محبوب شده و بعدها برای اهداف مختلف بهداشتی ارتقا یافت. با پیشرفت علم در درمان‌های پزشکی و همین‌طور پیشرفت تکنولوژی خدمات ماساژ در دهه‌های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ میلادی، در آمریکا از رونق افتاد. تا اینکه در دهه ۱۹۷۰ مجدداً ماساژ درمانی احیا شده و علاقه‌مندان زیادی خصوصاً ورزشکاران را به‌سوی خود جذب کرده است.

فواید ماساژ درمانی

ماساژ بعنوان بخش مکمل و یکپارچه پزشکی مطرح شده است. خدمات ماساژ به همراه درمان‌های استاندارد برای طیف گسترده‌ای از شرایط روحی و جسمی ارائه می‌شود. افراد برای انواع مختلفی از اهداف مربوط به سلامت مانند کاهش درد، بازسازی آسیب‌دیدگی‌های ورزشی، کاهش استرس، افزایش آرامش، کاهش اضطراب و افسردگی و کمک به سلامت عمومی به مراکز ماساژ در تهران مراجعه می‌کنند. در لیست زیر به برخی از فواید ماساژ درمانی اشاره‌ شده است:

  1. درد پشت: تحقیقات انجام‌شده در خصوص ماساژ نشان داده است که ماساژ درمانی می‌تواند برای کاهش درد پشت بدن مؤثر باشد.

  2. سردرد: سردرد نیز به ماساژ درمانی پاسخ داده است. برخی مطالعات نشان می‌دهد که ماساژ درمانی می‌تواند تعداد میگرن یک فرد را کاهش دهد و همچنین باعث بهبود خواب شود.

  3. آرتروز: در اولین کار آزمایی بالینی که با بررسی اثربخشی ماساژ سوئدی برای آرتروز زانو انجام‌شده است، شرکت‌کنندگانی که یک یا دو بار در هفته به مدت یک ساعت ماساژ دریافت کردند، درد، سفتی و عملکرد عضله آن‌ها بهبودیافته است.

  4. سرطان: ماساژ می‌تواند به‌عنوان یک مکمل طب سنتی و طب غربی، سبب آرامش شده و علائم سرطان و عوارض جانبی درمان آن را کاهش دهد. خدمات ماساژ ممکن است به‌عنوان‌مثال برای کاهش درد، تورم، خستگی، تهوع، افسردگی و یا بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک‌کننده باشد. بااین‌حال مناطق خاصی نیز وجود دارند که بیمار سرطانی باید از ماساژ درمانی برای آن نقاط اجتناب کند. اگر مبتلابه سرطان هستید قبل از مراجعه به مرکز ماساژ در تهران با پزشک خود مشورت کنید.

  5. افسردگی: بررسی ۱۷ آزمایش بالینی نشان داده است که ماساژ درمانی می‌تواند به کاهش افسردگی کمک کند. اما برای اختلالات اضطراب عمومی مؤثرتر از تأمین محیط آرام و تمرینات تنفسی عمیق نبوده است.

همچنین می‌توانید برای مشکلاتی نظیر اضطراب، اختلالات گوارشی، بی‌خوابی ناشی از استرس، سندرم درد مزمن، صدمات بافت نرم، جراحات ورزشی، درد مفاصل و فیبرومیالژیا(اختلالات مزمن درد عضلانی اسکلتی یا خستگی و حساسیت به لمس در یک نقطه خاصی از بدن) به مراکز ماساژ در تهران مراجعه کنید. علاوه بر فوایدی که ماساژ برای شرایط خاص یا بیماری ایجاد می‌کند، برخی افراد از ماساژ لذت می‌برند زیرا احساس آرامش و آسایش را در فرد ایجاد می‌کند. باوجود تمامی این مزیت‌ها نمی‌توان ماساژ را به‌عنوان جایگزینی برای مراقبت‌های منظم پزشکی در نظر گرفت. می‌توانید از پزشکتان اجازه بگیرید و در کنار هرگونه برنامه‌های درمان استاندارد از خدمات ماساژ نیز بهره ببرید.

کالاهای پیشنهادی:
برچسب ها
نمایش بیشتر
محصولات پوست

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن