بلاگ, روانشناسی و موفقیت

تکنیک هایی برای آرامش روانی خانمها

اصولا خانم‌ها با نگرانی‌ها و استرس‌های زیادی دست و پنجه نرم میکنند که این مسئله در روح و روان آن‌ها تاثیرگذار است و از آنجایی که زن ستون خانواده محسوب می‌شود، ناراحتی و استرس او سریعا به اعضای خانواده منتقل می شود.

ورزش کردن را آغاز کنید

ورزش کردن را فراموش نکنید

نتیجه مستقیم ورزش این است که جسم و ذهن‌تان تقویت می‌شود و راحت‌تر می‌توانید خود را با شرایط وفق دهید. ورزش منظم موجب می‌شود شما به طور طبیعی احساس خوب و مفید بودن کنید و می‌توانید مسائل جزئی خود را کوچک شمرده و با ذهن بازتری شرایط کلی را درک کنید. ورزش موجب ترمیم رشته‌های عصبی مغز و حتی باهوش‌تر شدن شما می‌شود.

با این وجود، بسیاری از زنان در پیش گرفتن یک برنامه ورزشی منظم دچار مشکل هستند و به عذر و بهانه‌هایی، چون «وقت ندارم» یا «سرم شلوغ است» متوسل می‌شوند. این دسته از زنان با آوردن عذر و بهانه‌های مختلف در مقابل این روش سالم کاهش استرس مقاومت می‌کنند، زیرا مهمترین لازمه این کار آن است که ابتدا خود را دوست داشته باشیم و از خود مراقبت کنیم.

لازم است خانم‌ها از فواید ورزش کردن با خبر بوده و برای به تاخیر انداختن آن بهانه نتراشند.

تغذیه سالم فراموش نشود

هنگامیکه فردی دچار استرس می‌شود، تغذیه اهمیت فراوانی پیدا می‌کند. سبزیجات، انواع نان‌ها، خشکبار و تخم‌مرغ مواردی از تغذیه سالم در زمان استرس است. این مواد با ویتامین‌هایی که دارد سبب می‌شود سیستم ایمنی آسیب‌دیده ناشی از استرس ترمیم شده و سلسله اعصاب تقویت گردد.

البته به یاد داشته باشید که همیشه در مصرف مواد خوراکی دقت داشته باشید تا در عین حجیم بودن، چاق‌کننده و پرچربی نباشد. به علاوه اگر شما جزو افرادی هستید که به خوردن علاقه دارند بهتر است یک برنامه غذایی صحیح برای خود داشته باشید. همچنین مواد‌ی نظیر سبزیجات برگ پهن، مرکبات، جو، ماهی، کاهو، انواع نان‌ها و مخمر آبجو که در کاهش استرس نقش مهمی دارند را فراموش نکنید.

حس شوخ‌طبعی را در خود پرورش دهید

همیشه سرحال و شوخ طبع و خنده رو باشید.

شوخ‌طبعی یک روش جالب و بسیار موثر در کاهش استرس و جدا شدن از تجربه‌های ناخوشایند با دیگران است. وقتی شوخ‌طبعی باعث می‌شود شما از شرایط لذت ببرید، دیگر نیازی نیست الزاما اتفاقی بیفتد تا شما خوشحال شوید. شما می‌توانید با داشتن احساس خوشحالی و طنزی که از درونتان نشأت می‌گیرد و حتی بدون هیچ علت خاصی احساس خوشحالی کنید.

با استفاده از حس شوخ‌طبعیتان می‌توانید از بسیاری از گفتگو‌های بی‌حاصل و مشاجرات تکراری جلوگیری کنید و در بسیاری از مواقع نیز تعادل احساسی عاطفی خود را بخصوص هنگام از کوره در رفتن دوباره پیدا کنید. پزشکان، شوخ‌طبعی را داروی رایگان و فیزیولوژیست‌های ورزشی آن را تردمیل درونی می‌نامند.

همیشه ظاهر خوبی داشته باشید

افزایش اعتماد به نفس با داشتن ظاهر زیباتر

هنگامی که شما مراقب ظاهرتان باشید، بیشتر احساس اعتماد به نفس می‌کنید. شما با لباسی که بر تن می‌کنید در واقع خود واقعی تان را نشان می‌دهید. سبک خاص لباس پوشیدن شما حسی ایجاد می‌کند و نشان‌دهنده این است که شما چه کسی هستید.

به عنوان مثال اگر همواره لباس مشکی بر تن می‌کنید، این احساس را به دیگران منتقل می‌کنید که پیرو سادگی به دور از ریخت و پاش و بی‌نظمی و تا حدودی هم مرموز هستید و بالعکس اگر همواره رنگ‌های روشن به تن می‌کنید و از زیورآلات درشت استفاده می‌کنید به دیگران این پیام را انتقال می‌دهید که به من نگاه کنید! من رها، شاداب و صبور هستم. پس سعی کنید ظاهر متناسبی داشته و آراسته باشید چرا که افراد در اولین برخورد از ظاهرتان خصوصیات شخصیتی شما را مورد قضاوت قرار می‌دهند.

از خودتان مراقبت کنید

اصولا برخی زنان عادت دارند زندگی خود را با دیگران مقایسه کرده و به شدت احساس حسادت می‌کنند و به این ترتیب از موهبتی که خود از آن برخوردار هستند، استفاده نکرده و خود را متحول نمی‌سازند. سعی کنید مقایسه‌ها را کنار بگذارید تا بتوانید از زندگی‌تان لذت ببرید.

دست از تغییر دادن دیگران بکشید

بسیاری از زنان تصور می‌کنند می‌توانند دیگران را تغییر دهند. آن‌ها فکر می‌کنند اگر به قدر کافی تلاش کنند و استمرار و مداومت به خرج دهند، طرف مقابل بالاخره روزی متحول می‌شود؛ البته کاملا منطقی است که تصور کنید می‌توانید روی اشخاص دیگر تاثیرگذار باشید، اما این که بتوانید همسر، دوستان و اطرافیان را کاملا تغییر دهید، در اشتباهید.

ممکن است آنان برای زمان کوتاهی تغییر کنند، اما این زمان هرگز طولانی نخواهد بود و تلاش برای تغییر دیگران معمولا شما را مایوس خواهد کرد، پس مجبور نیستید سعادت و خوشحالی خود را وابسته به رفتار دیگران بدانید.

به خودتان توجه کنید

زمانی را برای یوگا و مدیتیشن اختصاص دهید.

برای بسیاری از زنان مراقبت از دیگران و توجه به آن‌ها بخش مهمی از زندگی روزانه‌شان به حساب می‌آید. مراقبت کردن از عزیزان و کمک به دیگران برای خیلی‌ها امری طبیعی است و به ما احساس انسان بودن می‌دهد، اما اگر به خودتان توجه نداشته باشید این نوع دوستی به شما لطمه می‌زند.

سعی کنید مسوولیت‌هایی را که نهایتا شما را ناراحت می‌کند، نپذیرید. به جای آن تلاش کنید مراقب خودتان باشید چرا که شما تنها کسی هستید که می‌توانید از خودتان مراقبت کنید و کسی بیش از شما متوجه و مراقب سلامت شما نیست. به این نکته هم توجه کنید هر چه بیشتر از خودتان مراقبت کنید، بیشتر می‌توانید مراقب دیگران باشید.

سخن آخر: شاید متوقف ساختن نگرانی‌ها و استرس‌ها مشکل باشد، اما غیرممکن نیست.

منبع : جامعه سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *