گزارشگر, مطالب ویژه

رشد سریع مراکز غیراستاندارد ماساژ و اسپا

رشد سریع مراکز غیراستاندارد ماساژ و اسپا
 اختصاصی مجله اسپا:

رشد سریع مراکز غیراستاندارد ماساژ و اسپا

در چند سال اخیر پیدایش مراکز ماساژ و اسپا در کشور رشد ویژه‌ای داشتند و این امر ضرورت رعایت استانداردسازی و آموزش‌های خاص را طلب می‌کند. می‌توان گفت صنعت اسپا در جهان صنعتی نوظهور به‌شمار می‌آیدکه در سال‌های اخیر در بسیاری از کشورها توجه خاصی به آن شده و با رعایت استانداردها و تحقیقات علمی و برنامه‌ریزی دقیق، این صنعت به یکی از صنایع درآمدزا بدل گشته است.

متاسفانه همین موضوع در کشور ما دارای رشدی غیراصولی و غیرحرفه‌ای است و در صورتی که همین روند ادامه پیدا کند ممکن است به زودی به شکست این پدیده نو در کشور منجر شود. هر چند به ظاهر برای ایجاد یک مرکز اسپا قوانینی وضع شده است و این حرفه نسبت به سال‌های قبل به صورت قانونمندتری در حال ایجاد و رشد است، اما به همین موازات و با سرعت بسیار بیشتر، رشد شاخه‌های فرعی و حاشیه‌ها بسیار نمایان است و هر روز فاصله ما را از استانداردهای جهانی، آن هم در حداقل‌ها دور می‌کند. پس از گذشت پنج سال از قانونمند شدن و صدور مجوزها برای مراکز اسپا، عده‌ای از سودجویان برای حفظ منافع شخصی و قانون‌گریزی، بدون اقدام برای اخذ مجوز، مبادرت به تاسیس مراکز خدمات ماساژ و اسپا آن هم با شیوه‌های بسیار غیراصولی نموده‌اند و متاسفانه سرعت رشد این نوع مراکز بسیار سریع‌تر از مراکز رسمی و استاندارد شده است. البته ناگفته نماند که بی‌شک عمر چنین مراکزی نیز بسیار کوتاه خواهد بود اما نمی‌توان لطمه‌ای که توسط این نوع مراکز به شکل‌گیری مراکز استاندارد و قانونی وارد می‌آورد را نادیده گرفت.

در مراکز غیرقانونی، تخلف‌ها و عدم رعایت موازین اخلاقی و انسانی در حال اوج گرفتن است و متاسفانه دود این آتش شعله‌ور شده به چشم تمامی مراکز قانونی نیز می‌رود. هر روز با ایجاد مراکز جدیدی مواجه ایم که برای قانونی جلوه دادن کار، در مطب یک پزشک آغاز به فعالیت می‌کنند و دریغا که برخی از پزشکان نیز به منظور درآمدزایی از این امر استقبال کرده‌اند. آرایشگاه‌های زیادی نام اسپا را به خود گرفتند و بسیاری از مردم ناآگاه نیز تعریف اسپا را به شکل یک فضای آرایشگاهی شناخته‌اند. از همه اینها که بگذریم تعداد مراکز زیرزمینی و بدون تابلو نیز هر روز اضافه می‌شود و جای تعجب است که هنوز مردم، به این افراد اطمینان کرده و به آنها مراجعه می‌کنند. به هر حال این رشد سریع و قارچ‌گونه، به وضوح در جامعه قابل رویت است و برای جلوگیری از ادامه و خطرات ناشی از آن، نه‌تنها به نظارت و تصمیم‌گیری مسوولان نیاز است که نیاز اصلی، کمی تفکر و احتیاط از طرف مردم نیز هست و شاید بتوان گفت که ناآگاهی مردم بیش از هر چیز به این روند خطرناک سرعت بخشیده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *