اسپا و ماساژ

ماساژ در دوران قاعدگی

به ریزش دیوارۀ رحم و خارج شدن خون از این دیواره در زنان و دختران، قاعدگی یا عادت ماهیانه گفته می‌شود که از دوران بلوغ تا یائسگی ادامه دارد. خانم‌ها هم‌زمان با شروع دوران قاعدگی یا چند روز زودتر از آن با دردهای ناحیه شکم روبه‌رو هستند که علت اصلی آن انقباضات عضلات درونی بدن و اسپاسم‌هایی رحم و عضلات آن است. دیسمنوره یا درد شدید شکمی را بیشتر خانم‌ها یک بار در ماه تجربه می‌کنند و موجب بروز اختلال در گردش جریان خون در رحم شده و دوران قاعدگی را دردناک‌تر و پراسترس می‌کند. درد در قسمت پایین شکم و کمر رخ می دهد. این درد معمولاً ۱ تا ۲ روز قبل از قاعدگی شروع می شود و ۲ تا ۴ روز طول می کشد. این دردها معمولاً در نواحی شکم، ران و کمر اتفاق می‌افتد. بعضاً همراه این درد تهوع، استفراغ، سردرد و اسهال را هم تجربه می‌کنند. به همین دلیل کاهش درد قاعدگی همواره مورد توجه خانم‌ها بوده است.

از مهم‌ترین دلایل این دردها می‌توان به جریان خون سنگین، سن و سال پایین (زیر بیست سال)، زایمان اولین فرزند، ازدیاد خون در قاعدگی یا خونریزی شدید در طول پریودی، تولید بیش از حد هورمون، رشد تومور و بافت غیرطبیعی در رحم و استفاده از دستگاه کنترل بارداری در رحم اشاره کرد.

علاوه بر درمان دارویی برای کاهش درد در این دوره، روش‌های خانگی مختلفی مانند ماساژ با روغن‌های طبیعی، رژیم غذایی مناسب، گرم نگه داشتن، داشتن ارگاسم، ورزش و غیره برای آن وجود دارد.

لزوم ماساژ در دوران قاعدگی

ماساژ

محققین نتیجه گرفتند که نه تنها با ماساژ میزان درد کاهش می‌یابد، بلکه اثرات مثبت ماساژ ریلکسی طی ۶ هفتۀ بعد آن نیز ادامه دارد. در واقع با ماساژ به هر دلیلی، بدن شما درک می‌کند که چگونه تمدد اعصاب کند.

ماساژهای دوران قاعدگی

یکی از بهترین شیوه‌های مقابله با دردهای قاعدگی ماساژ متمرکز بر عملکرد رحم و عضلات آن است انجام ماساژ ۱۰ روز قبل از قاعدگی و یا هم‌زمان با شروع این دوره، به کاش درد دوران قاعدگی به خانم‌ها کمک شایانی می‌کند.

ماساژ افزایش میزان انرژی

به‌صورت چهارزانو روی محلی مناسب که برای ماساژ در نظر گرفته شده، بنشیند. با کمک ۲ انگشت شست روی آخرین ردیف از محل رویش موها که خط رویش مو نام‌گذاری شده است ۲ برجستگی مربوط به سینوس‌های سر را پیدا کنید و با کمک هر ۲ انگشت شست این نقاط را به مدت ۲ تا ۳ دقیقه ماساژ دهید. به این ترتیب انرژی‌های بدن را فعال کرده و آن‌ها را به گردش وا می‌دارید.

ماساژ تقویت ایمنی و توان بدن

با ماساژ در دوران قاعدگی سیستم ایمنی خود را تقویت کنید.

با کمک شست خود حد فاصل ۲ انگشت شست و سبابه گیره ماساژ را ماساژ دهید. ۲۰ ثانیه نقطۀ موردنظر را فشار دهید و ۲۰ ثانیه آن را آزاد نگه دارید. این کار را برای هر ۲ دست راست و چپ تکرار کنید. این ماساژ کمک می‌کند تا انرژی و جریان گردش خون در بدن فعال شده و سیستم ایمنی بدن با قوت بیشتری فعالیت کند.

ماساژ عضلات کمر

در این مرحله با کمک ۲ انگشت شست در بخش پایین ستون فقرات، به ماساژ ۲ سوی ستون فقرات بپردازید. از آخرین مهره کمر آغاز کنید و آن را برای دو طرف و ۶ مهره پایینی ستون فقرات تکرار کنید. این ماساژ را یک تا ۳ دقیقه تکرار کنید.

فشاردرمانی استخوان خاجی

یکی از بهترین ماساژهایی که به تسکین درد قاعدگی کمک می‌کند، ماساژ ۲ نقطه در طرفین استخوان خاجی است. در این مرحله با کمک شست‌ها این ۲ نقطه را در ۲ سوی استخوان خاجی با فشارهای متناوب و پیوسته به ‌مدت ۳ دقیقه ماساژ دهید.

ماساژ افزایش خون رسانی به رحم

 در این مرحله نقطه‌ای که بین تخمدان‌ها و زیر ناف قرار دارد، یک تا ۳ دقیقه ماساژ بدهید. با این کار موجب کاهش اسپاسم‌ها و انقباض‌های رحم و خون رسانی بهتر به رحم و عضلات اطراف آن می‌شوید.

هدایت انرژی به سوی رحم

نقطۀ نزدیک به زانو در بخش درونی ران را که ابتدای عضله ران قرار دارد، پیدا کرده و با کمک هر ۲ شست به‌طور هم‌زمان به صورت ضربه‌ای ماساژ دهید. این ماساژ سبب خون‌رسانی بهتری به بخش و افزایش انرژی شده و از میزان و دردها در طول این دوران کم شود.

ماساژ پا

تمرینات ماساژ درمانی باید حداقل دو بار در هفته و به ویژه ۲ هفته پیش از شروع قاعدگی انجام گیرد.

شست یا دو انگشت دست خود را در قسمت گوشتی و بیرونی پایین استخوان قوزک و پاشنه پا بگذارید و با روش فشار و چرخش انگشت‌های دست، قسمت بیرونی و اطراف قوزک پا را کاملاً ماساژ دهید. در این نقطه مراکز واکنشی مربوط به تخمدان قرار دارد (درست پشت قوزک پا) و شما باید زیر آن‌ها را ماساژ دهید.

سپس قسمت داخلی و مراکز بازتابی مربوط به رحم را با شست یا انگشت فشار دهید. دقیقاً قسمت فرورفته زیر استخوان قوزک را فشار دهید. دور و اطراف قوزک داخلی پا را ماساژ دهید. در زیر استخوان قوزک و در دنباله آن (کمی به سمت پاشنه) احتمالاً احساس درد زیادی خواهید کرد. در صورتی که این احساس درد غیرقابل تحمل بود از ادامه ماساژ خودداری کنید.

اکنون از شست و انگشت دست خود استفاده کنید و به آرامی قسمت فرورفتگی پشت قوزک‌ها را به طرف پاشنه پا فشار دهید. در طول کناره‌های رباط آشیل تا قسمت بالای ماهیچه پشت ساق پا این روش را به کار ببرید. سپس به بقیۀ قسمت‌های پا بپردازید و از ماساژ دادن انگشتان پا شروع کنید و به طرف پاشنه پا بروید.

ماساژ با روغن‌های گیاهی مفید

ماساژ با روغن های گیاهی و درمان درد قاعدگی

همواره ماساژ قسمت‌های مختلف بدن و استفاده از روغن‌های طبیعی برای ریلکس کردن و درمان درد‌های خفیف کاربرد‌های فراوانی داشته است. برای کاهش درد پریود در دوران قاعدگی می‌توان از این روش‌ها استفاده کرد. کاربرد روغن‌های صد درصد طبیعی تأثیر فوق‌العاده‌ای بر کاهش درد خواهد داشت.

– مقداری روغن را بر روی شکم بریزید، کف دست خود را در مرکز شکم قرار دهید و به آرامی در حرکات دایره ای ماساژ دهید. این کار را ۳۰ بار انجام دهید.

 -انگشت وسط و انگشت شست هر دو دست را بر روی شکم فشار دهید و با آن روی شکم یک قلب را بکشید (حرکت را از قسمت بالایی شکم شروع کنید و به سمت پایین تا زیر شکم بیایید). این تمرین را ۲۰-۳۰ بار تکرار کنید.

– دستان خود را بر روی کمر بگذارید و از زیر دنده‌ها با فشار به سمت پایین حرکت کنید تا به استخوان دنبالچه برسید. این حرکت را ۳۰ بار تکرار کنید.

تقریباً ۳۰ مرتبه قسمت پایین شکم یا زیر شکم خود را با هر دو دست مالش دهید.

روغن‌های گیاهی کاربردی در ماساژ دوران قاعدگی و پیش از قاعدگی

مریم گلی

مریم گلی یک عامل نیروبخش و محرکی قوی است که برای کاهش درد، کاهش استرس و بهبود تعادل هورمونی فوق‌العاده است. مریم گلی سندرم پیش از قاعدگی و گرفتگی های عضلانی ناشی از قاعدگی را کاهش می‌دهد. در واقع، در تسکین درد بسیار مؤثر است. روغن مریم گلی می‌تواند ترشح دوپامین در مغز را افزایش دهد، بنابراین، به بهبود روحیه کمک می‌کند. همچنین سطح استروژن در بدن را تنظیم می‌کند.

اسطوخودوس

یکی از علائم سندرم پیش از قاعدگی، عدم تعادل هورمونی، شدت گرفتن احساسات عاطفی و یا گاهی اوقات افسردگی ناگهانی که اغلب بدون هیچ دلیل روشنی بروز می‌کنند، است. استنشاق اسطوخودوس به مدت ۱۰ دقیقه می‌تواند برخی از علائم افسردگی و عاطفی سندرم پیش از را کاهش دهد.

روغن اسطوخودوس دارای خواص ضد درد و ضد التهابی طبیعی بوده و بوییدن آن یا ماساژ شکم با آن به درمان سریع و فوری درد قاعدگی کمک می‌کند. ۲ بار در روز، ۲ قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با ۴ قطره روغن اسطوخودوس ترکیب کنید و با آن شکم و کمر را ماساژ دهید تا درد کاهش یابد.

روغن نعناع دارای خواص ضد درد طبیعی است و بوییدن آن یا ماساژ شکم و کمر با آن به کاهش درد شدید پریودی کمک می‌کند. ۲ قاشق چای‌خوری روغن نارگیل را با ۴ قطره روغن نعناع ترکیب کنید و با آن کمر و شکم خود را ماساژ دهید.

 

روغن کنجد

روغن کنجد دارای خواص ضد التهابی و ضد درد طبیعی است و در طب آیورودا یکی از بهترین روغن‌های گیاهی برای درمان درد پریود شناخته می‌شود. مقداری روغن کنجد در قسمت پایین شکم بریزید و به آرامی ‌ماساژ دهید تا درد کاهش یابد.

 

ماساژهای ریلکسی مستمر قادر به تسکین درد پشت، احساس نفخ و کرامپ‌های شکمی (گرفتگی عضلات شکمی بدون منشأ عصبی و فقط در افراد سالم) بوده، بنابراین چه بهتر که زمانی را برای این کار اختصاص دهیم. هر زمانی که مناسب برنامه روزانه شما باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *