اسپا و ماساژ

تاثیرات ماساژ گردن برکیفیت و سلامت زندگی افراد

ماساژ گردن

تاثیرات ماساژ گردن 

یکی از مشکلات انسان‌ها در دنیای پیشرفته‌ی امروزی دردهای عضلانی و استخوان‌ها است که این درد گهگاه باعث ایجاد اختلال و کندی در روند انجام کارهای روزمره‌ی افراد می‌شود، این امر بیانگر آن است که هرچقدر هم جوامع در مسیر پیشرفت و تخصصی شدن گام بردارند بازهم برای خیلی از مسائل و بیماری‌های جسمی، روحی، عاطفی و… هیچ راه‌حل قطعی و بدون بازگشتی پیدا نخواهد شد! اما نگران نباشید؛ زیرا همیشه چیزهایی هست که شما نمی‌دانید و یا می‌دانید و به آن‌ها کمتر توجه می‌کنید؛ درد گردن و اثرات ناشی از آن که معمولا افراد در فواصل زمانی مختلف در زندگی خود تجربه کرده‌اند نیز یکی از همین موضوعات است که با جایگزین کردن روش­های مختلفی از جمله ماساژ گردن به جای مصرف انواع مسکن­‌ها، قابل تسکین و بهبودی می‌باشد، در ادامه به علل ایجاد درد گردن، ماساژ گردن، انواع و فواید آن اشاره شده‌است.

علل ایجاد درد گردن

علل درد گردن

به جز زمانی که درد گردن عامل عصبی یا غیر استخوانی داشته باشد، این درد عمدتا از سبک زندگی یکنواخت افرادی مانند کارمندان، دندان پزشکان، تایپیست‌ها و… که بیشتر وقت خود را در پشت میزها با سرهایی رو به جلو سپری می‌کنند، همچنین وجود عادات نادرست در هنگام نشستن، برخاستن و خوابیدن، کشیدگی بیش از حد عضلانی و ضعف عضلانی ناشی می‌شود که باعث ایجاد گرفتگی و درد آزاردهنده در ناحیه گردن می‌گردد، این درد هر اندازه نادیده گرفته‌ شود، بازهم در انجام کارهای روزمره و فردی خلل وارد می‌کند تا جایی که ممکن است این درد روند رسیدگی به کارها را به صورت مقطعی متوقف کند.

ماساژ گردن

ماساژ گردن

اما همان‌گونه که حدس می‌زنید راه‌هایی برای تسکین این درد ناراحت کننده وجود دارد که در مطالعات اخیر از ماساژ گردن در کنار سایر فعالیت‌های ورزشی مناسب، به عنوان اثر بخش‌ترین آن‌ها یاد می­شود چرا که به صورت کلی ماساژ علاوه برآن که روشی برای تقویت احساس آرامش و بهبودی خلق و خو است، خاصیت درمانی نیز دارد.

ماساژ گردن تا حد زیادی می‌تواند احساس درد در ناحیه گردن را در افراد کاهش دهد، زیرا ماساژ دادن باعث ایجاد گردش خون، التیام دردهای موجود در شانه‌ها، بیشتر شدن سطح انرژی و همچنین کاهش خستگی در افراد با رساندن اکسیژن به سلول‌های موجود در عضلات می‌شود.

برای ماساژ گردن بهتر است حتما با پزشک خود نیز مشورت کنید تا با نظر وی، از جلسات ماساژ در موسسات مربوطه یا انجام ماساژهای مخصوص گردن در منزل نتیجه بهتری بگیرید.

انواع ماساژ گردن و فواید آن

ماسور

امروزه برای کاهش فشار و تنش‌های موجود روی گردن و ایجاد احساس بهتر در این ناحیه شیوه و روش‌های متعددی برای ماساژ گردن ابداع شده‌است که هر فرد بسته به نوع و درجه درد موجود در آن ناحیه با توصیه پزشک یکی از روش‌ها را انتخاب کرده و خود به تنهایی یا به کمک یک ماسور بدان عمل می‌کند، لازم به ذکر است به گفته‌ی تعداد کثیری از جامعه پزشکان، بسیاری از دردهای موجود در نواحی گردن، سر و کمر با ماساژ بهتر خواهند شد و لزوما احتیاجی به عمل‌های جراحی سنگین و آثار سو بعد از عمل جراحی نخواهند داشت.

ماساژ گردن توسط خود فرد

در ادامه به معرفی روشی­ برای ماساژ گردن پرداخته شده‌است تا بتوانید در هر زمان و مکانی که هستید نسبت به آزردگی‌های ناشی از گردن درد خود حس بهتری پیدا کنید:

فراموش نکنید که قبل از هرگونه ماساژ ابتدا باید عضلات آن ناحیه را گرم کنید چرا که ماساژ گردن بدون گرم کردن باعث افزایش درد و سفتی می‌شود و شما را بیشتر از قبل اذیت می‌کند!

۱-گرم کردن عضلات برای ماساژ گردن

گرم کردن عضلات

برای گرم کردن عضلات گردن خود پشت گردن را با کف دست‌هایتان گرفته و از بالا به پایین ماساژ دهید بعد از چندبار تکرار این حرکت با نوک انگشتان خود به آرامی و به صورت دورانی مهره‌های گردن خود را ماساژ داده به گونه‌ای که فشار بیشتری بر مهره‌های گردنتان وارد نشود.

۲- فشار روی کتف در ماساژ گردن برای آزاد کردن عضلات گردن

دست راست خود را روی کتف چپ بگذارید و شروع به فشاردادن عضلات کتف خود کنید و خیلی ارام کتف خود را به عقب برگردانید، طبیعی است در این حالت از کتف خود سر و صداهایی نیز بشنوید زیرا نشان از گرفتگی عضلات است و باید این کار را در جهت عکس نیز انجام دهید.

۳-کشش آرنج در ماساژ گردن برای افزایش جریان خون

در حرکت بعدی آرنج یکی از دست‌های خود را مثلا دست چپ با دست مخالف بگیرید به گونه‌ای که مچ دست چپتان در نزدیکی گوش راست شما قرار بگیرد. چند بار این حرکت را با تعویض دست‌ها تکرار کنید زیرا باعث افزایش گردش خون در محدوده‌ی گردن، شانه و کتف‌های شما خواهد شد.

ماساژ گردن با کمک دیگران یا یک ماسور

برای گرفتن نتیجه بهتر از ماساژ می‌توانید از نزدیکان خود یا یک ماسور بخواهید تا در صورت امکان برای انجام روش‌هایی که در ادامه مقاله به آن‌ها اشاره خواهد شد، به شما کمک کنند:

۱-ماساژ گردن به کمک ماساژ زیر ترقوه

دوست یا ماسور شما باید دقیقا در کنارتان قرار بگیرد سپس یک دست را در پشت شما قرار داده تا بدنتان بی‌حرکت بماند و سپس با نوک انگشتان دست دیگرش، زیر ترقوه‌ شما را به صورت دورانی ماساژ دهد، به خاطر داشته­ باشید که نباید در این روش فشار زیادی وارد آورد زیرا افزایش فشار با بالا رفتن درجه درد رابطه مستقیمی دارد.

۲-ماساژ گردن با ایجاد فشار در قسمت‌های بالایی بازوها

برای انجام این کار باید دوست یا ماسور شما، درست در پشتتان قرار بگیرد و سپس دست‌هایش را روی شانه‌هایتان قرار دهد و آن‌ها را به اندازه‌ی مناسب فشار دهد و سعی کند در حال فشار دادن دستان خود را روی بازوها اندکی بالا و پایین کند، ممکن است فکر کنید انجام این حرکت ربطی به درد و ماساژ گردن ندارد اما با ماساژ این ناحیه مستقیما به آرامش و آزاد شدن عضلات گرفته‌ی گردن کمک می‌کند.

در انتها باید خاطر نشان کرد که روش‌های ذکر شده، تنها تعداد اندکی از مدل‌های ماساژ گردن می‌باشد و امید بر آن است که انجام این حرکات باعث از بین رفتن یا بهبود دردهای عضلانی شما در ناحیه گردن بشود تا بتوانید در دنیای پیشرفته‌ی امروز که جایی برای مکث و کوتاهی وجود ندارد،  با خیال راحت و همچنین با دردهای عضلانی کمتری به انجام امور شخصی و روزانه خود بپردازید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *