اسپا و ماساژ, بلاگ

ماساژ درمانی سوئدی

sweden-massage-for-knee-osteoarthritis (1)

اختصاصی مجله اسپا:

ماساژ درمانی سوئدی

استئوآرتریت (OA)، یک بیماری مزمن و ناتوان کننده است که غالباَ در جمعیت های مسن رخ می دهد. یک سوم افراد بالای ۶۵ سال دارای علایم رادیوگرافیک (OA) هستند. شایع ترین مفصلی که در (OA) درگیر می شود، مفصل زانو است، به طوری که می توان گفت (OA) زانو علت عمده ی ناتوانی در افراد مسن در کشور های توسعه یافته می باشد.

– اهداف اصلی در درمان این بیماری کاهش درد و بازگرداندن عملکرد و بهبود کیفیت زندگی بیمار می باشد.

– روش های درمانی این بیماری را می توان به سه گروه اصلی: روش های دارویی، روش های غیر دارویی و جراحی تقسیم کرد.

sweden-massage-for-knee-osteoarthritis (3)

– برای درمان های دارویی رایج عوارض زیادی نظیر اثرات سمی قلبی-عروقی، معدوی، روده ای و کبدی-کلیوی گزارش شده است.

– فیزیوتراپی یکی از روش های پذیرفته شده برای درمان (OA) می باشد که از شیوه های مرسوم آن می توان به کاربرد روش هایی نظیر گرما، سرما، جریان های تحریکی ضد درد نظیر تحریک الکتریکی عصب از راه پوست، دیاترمی، اولتراسوند و تمرین درمانی اشاره نمود.

ماساژ درمانی عبارت است از کاربرد تکنیک های دستی بر روی بافت های نرم بدن. این درمان به رفع استرس، فشار عضلانی و درد ناشی از صدمات و تسریع بهبود اختلالات حاد و مزمن کمک می کند.

sweden-massage-for-knee-osteoarthritis (4)

– علم و هنر ماساژ، تاریخچه ای پرآوازه و خوش نام درطب دارد که به یونان باستان برمی گردد و رشته ای است که در آن از اصول علمی مانند آناتومی، فیزیولوژی و پاتولوژی استفاده می شود.

– در مطالعاتی که در زمینه ی اثرات فیزیولوژیک ماساژ انجام شده است، کاهش درد بعد از انجام ماساژ را ناشی از فعال شدن سیستم مهار درون زای درد دانسته اند.

– ماساژ درمانی در مقایسه با دارو هایی که برای کاهش درد تجویز می شوند مزایایی نظیر عدم ایجاد وابستگی، هزینه پایین تر و عدم ایجاد اثرات جانبی دارد.

لذا درمان با ماساژ گزینه ی درمانی مناسبی برای (OA) می باشد.

در اوایل قرن ۱۹ برهنریک لینگ سوئدی استفاده بالینی از ماساژ را آغاز نمود و در نتیجه، بنیان گذار اصول و قواعد ماساژ سوئدی گردید.

در مطالعه ای که درباره ی تأثیر ماساژ بر کمر درد انجام گردید، بیماران در چهار گروه درمانی ماساژ، دستکاری (Manipulation)، تمرین درمانی و لیزر قرار گرفتند و نتایج نشان داد که از بین چهار گروه درمانی، ماساژ درمانی تأثیر بیشتری بر کاهش شدت و کیفیت درد و همچنین بهبود عملکرد نسبت به سه روش درمانی دیگر دارد.

sweden-massage-for-knee-osteoarthritis (2)

در مطالعه ی دیگری درباره تأثیر ماساژ سوئدی بر استئوآرتریت زانو، مشخص گردید که ماساژ درمانی جهت کاهش درد در بیماران مؤثر می باشد و همچنین در پانلی که با هدف بررسی مقالات معتبر موجود درباره ی روش های مختلف فیزیوتراپی جهت درمان استئوآرتریت زانو برگزار گردیده بود، ۲۶ مقاله ی معتبر بررسی و براساس آن رهنمودهایی جهت درمان این بیماری ارائه گردید.

براساس توصیه های ارائه شده در این پانل تمرین درمانی به خصوص تمرینات تقویتی و فعالیت فیزیکی عمومی سبب تسکین درد و پیشرفت عملکرد می شود. همچنین کاربرد تمرین درمانی به تنهایی و توأم با درمان های دستی نظیر ماساژ توصیه گردید. همچنین نشان داده شده است که تمرین درمانی و درمان های دستی سبب کاهش درد و بهبود عملکرد می شوند و این اثرات تا حدود ۱۲ ماه بعد از مداخله هم تداوم دارند.

از آن جایی که بررسی های انجام شده نشان می دهد که از ماساژ به طور معمول جهت درمان (OA) زانو استفاده نمی شود و همچنین مطالعات بالینی بسیار کمی درباره تأثیر ماساژ بر (OA) زانو وجود دارد.

بحث و نتیجه گیری

نتایج این مطالعه نشان داد که ماساژ سوئدی می تواند باعث کاهش درد و بهبود کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به استئوآرتریت زانو گردد. در مطالعه ای که درباره تأثیر ماساژ بر کمر درد انجام گردید، بیماران مبتلا به کمر درد در سه گروه درمانی لیزر، ماساژ و مانیپولاسیون قرار گرفتند. هر گروه حدود یک ماه درمان دریافت کردند. در خاتمه ی درمان مشخص گردید که در گروه تحت درمان با ماساژ، میزان بهبودی به طور معناداری از سایر گروه های درمانی بیشتر بوده است.

ماساژ می تواند سبب تسکین درد و بهبود علایم در بیماران مبتلا به استئوآرتریت زانو گردد. پیشنهاد می شود مطالعات بیشتری درباره ی تأثیر ماساژ بر سایر اختلالات عضلانی-اسکلتی و همچنین مطالعاتی جهت تعیین بهترین روش اعمال ماساژ از نظر نوع ماساژ، زمان آن و سایر موارد انجام گیرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *