اسپا و ماساژ, بلاگ

۳ راه ساده برای شکست دادن استرس تعطیلات

fight-holiday-stress (1)

۳ راه ساده که چطوراسترس تعطیلات را شکست دهیم

چه چیزی باعث استرس بخصوص در تعطیلات می ­شود و علایم آن چیست؟ شناسایی کنید که چگونه ماساژ درمانی به همراه دو روش آرام­ بخشی دیگر می­تواند منجر به کنار رفتن استرس شود.

استرس یک تجربه فردی می ­باشد و تمامی استرس­ های در اثر حوادث ضربه ­ای عمده نمی ­باشد. در حالی که همگی ما بر این عقیده هستیم که برخی رویدادها نظیر تصادف راننده­گی و یا حملات خشونت ­بار و سایر شرایط شدید و عمده می­تواند استرس ­زا باشند، حوادث جزئی و شخصی ­تر نیز می­تواند افراد را تحت تاثیر قرار دهد.

زمانی که استرس را تجربه می­ کنیم، سیستم عصبی سمپاتیک شروع به فعالیت کرده و ضربات قلب و تنفس افزایش می­ یابد، در حالی که آدرنالین نیز در جریان خون گردش می­ یابد. تغییرات فیزیولوژیکی شامل آزادسازی اپی­نفرین و تولید کورتیزول به منظور آماد­ه ­سازی فرد برای مقابله بهتر با این شرایط صورت می­گیرد. این واکنش ها منجر به پاسخ­ های “جنگ به جنگ” می ­شود که با کم عمق شدن تنفس، عرق کردن کف دست و تغییرات قلبی مشخص می­ شود.

استرس حاد چیست؟

حوادث ضربه ­ای عمده و کوتاه مدت که تحت عنوان استرس حاد نامیده می­شود، که منجر به بالا رفتن سطح استرس در یک دوره نسبتاً کوتاه مدت می ­شود. در شرایط استرس حاد، سیستم اعصاب سمپاتیک منجر به افزایش تنفس و ضربان قلب و افزایش جریان آدرنالین می­ شود، در این شرایط باید با استرس روبرو شده و سعی در کاهش آن و برگشت به حالت طبیعی داشت که تحت عنوان هموستاز نامیده می­ شود.

fight-holiday-stress (4)

استرس مزمن چیست؟

با این حال، استرس مزمن، در دوره­ های زمانی طولانی­ تری روی می ­دهد و منجر اثرات مشخص بر روی سلامت فرد می­شود که تحت عنوان وضعیت “جنگ به جنگ” می­شود. مشکلات گوارشی نظیر برگشت اسید و سندروم روده تحریک پذیر (IBS)، بیماری ­های قلبی عروقی، بی­خوابی، اضطراب و افسردگی در طولانی مدت می­تواند منجر به استرس مزمن شود.

آیا استرس فردی است؟

استرس به شدت وضعیتی فردی می­باشد. چرا یک فرد پر استرس می ­باشد و فرد دیگر حتی ذره ­ای استرس ندارد. به عنوان مثال، برای برخی از افراد راننده­گی در ترافیک شهری­ بسیار استرس ­زا می­باشد در حالی که برای برخی از افرد مشکل خاصی نمی­باشد. برای برخی افراد، صحبت کردن در یک جمع عمومی منجر به ایجاد واکنش ­های استرس ­زا شامل استفراغ می­شود در حالی که برای برخی دیگر صحبت کردن در برابر هزارن نفر هیچ مشکلی ندارد.

fight-holiday-stress (3)

بررسی فصل تعطیلات

در حالی که فصل تعطیلات یک فرصت برای تفریح و لذت بردن می ­باشد، می­ تواند شرایط استرس­ زایی را نیز ایجاد کند. همچنین، از آنجایی که فصل تعطیلات در یک دوره زمانی طولانی روی می ­دهد، استرسی که در این زمان از سال مشاهده می­ شود می ­تواند به صورت مزمن مشاهده شده و منجر به مشکلات سلامتی مشخصی شود.

۹ دلیل اینکه تعطیلات می ­تواند منجر به بروز استرس در افراد شود.

 1. استرس تجمعات خانوادگی
 2. استرس تجمعات کاری
 3. مشکلات برنامه­ ریزی، چرا که ما همگی مشغول می­ باشیم.
 4. مقابله با تنهایی افرادی که خانواده و یا دوست نزدیک در اطراف ندارند.
 5. کمبود پول برای هدیه و یا سرگرمی
 6. استرس در طی سرگرمی چرا که تلاش داریم همه چیز عالی باشد.
 7. اختلالات فصلی ناشی از نبود نور خورشید در طی ماه­ های زمستان ۱۰% از مردم از این شرایط رنج می ­برند.
 8. افزایش وزن ناخواسته در تمامی مهمانی­ های تعطیلات
 9. فشار اجتماعی برای “لذت بردن از تعطیلات”
fight-holiday-stress (2)

علایم استرس را بشناسیم

علایم و نشانه­ های استرس می­ تواند به صورت یکی از موارد زیر دیده شود:

 • سردرد
 • تحریک­ پذیری
 • اختلالات خواب
 • افزایش اشتها
 • اختلالات گوارشی نظیر اسهال یا رفلاکس اسید
 • افزایش میزان سرماخوردگی یا آنفولانزا
 • افزایش در مصرف الکل

در حقیقت، متخصصین هشدار می­ دهند که افزایش مصرف الکل در طی فصول تعطیلات، می ­تواند به عنوان یکی از علایم عمده استرس، اضطراب و یا افسردگی به حساب بیاید.

۳ راه برای کاهش استرس

راه ­های مختلفی برای کاهش استرس و برگشت به شرایط آرامش بخش وجود دارد که این روش ها شامل:

 1. تمرین
 2. فعالیت ­های اجتماعی
 3. ماساژ درمانی

تمرین ساده

نقش تمرین بدنی در کاهش اضطراب و افسردگی تایید شده است. حتی ۳۰ دقیقه پیاده­روی روزانه می ­تواند به صورت مشخصی سطح استرس را کاهش دهد. تمرین بدنی همچنین منجر به بهبود مشخص خواب می­شود.

فعالیت­های اجتماعی

تعاملات اجتماعی به صورت مشخصی منجر به کاهش سطح استرس و بهبود توانایی برای کنترل استرس می­شود.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی منجر به کاهش اضطراب، بهبود خواب، کاهش درد و بهبود افسردگی در افرادی می­ شود که به صورت مرتب ماساژ را تجربه می­ کنند.

ماساژ درمانی منجر به فعال شدن سیستم اعصاب پاراسمپاتیک شده که منجر به کنترل فعالیت ­های “استراحت و هضم”، اجازه بازیابی به بدن، هضم غذا و ترمیم زخم ­ها می ­شود. ضربان قلب کاهش یافته و تنفس راحت­تر می­ شود، و منجر به کاهش احساس اضطراب و بازگشت بدن وضعیت هموستاز طبیعی می­ شود.

fight-holiday-stress-(6)
مطالعات انجام شده تایید می­ کنند که ماساژ درمانی منجر به کاهش استرس می­ شود.

در حقیقت، در مطالعات مروری در رابطه با استفاده از ماساژ درمانی برای کاهش استرس، هر دو شکل درمان منفرد و درمان ترکیبی از ماساژ درمانی، به صورت پایدار منجر به کاهش کورتیزول بزاق و ضربان قلب می­شود.

در مطالعه دیگری نشان داده شده است که کارکنانی که دو بار در هفته به مدت ۲۰ دقیقه و به مدت ۸ هفته ماساژ درمانی را دریافت می­کنند سطح پایینی از اضطراب و اختلالات خواب، همراه با فشار خون و ضربان قلب پایین را نشان می ­دهند.

در حقیقت، در متاآنالیز صورت گرفته بر روی ۳۷ مطالعه در رابطه با اثرات ماساژ درمانی بر روی استرس، بهبود سریع و معنی­ دار نسبت به زمان نشان داده شده است.

ماساژ درمانی یک روش غیر تهاجمی، غیر دارویی و فوق ­العاده برای کاهش استرس و اضطراب می ­باشد که اثرات موثر آن بر روی استرس حاد و مزمن نشان داده شده است. از آنجایی که ماساژ درمانی بسیار موثر می­باشد، نه تنها برای مدیریت استرس در زمان تعطیلات مناسب می­ باشد، ولی یک هدیه مناسب برای افراد بخصوص در زندگی شخصی خود می­ باشد.

http://www.integrativehealthcare.org/mt/archives/2016/11/3-easy-ways-to-beat-holiday-stress.html

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *