اسپا و ماساژ, بلاگ

اسپا ژاپنی

japanesespa (2)

اسپا ژاپنی

از دیرباز تاکنون ژاپن به عنوان یکی از قطب‌ های اصلی صنعت اسپا در جهان شناخته می‌شده است. از این حیث پرداختن به ژاپن، آداب و رسوم آن حائز اهمیت است. ژاپن کشوری است که دور تا دور آن را آب فراگرفته است. مذاهب رسمی مردم این جزیره شینتو، بودیسم و تعالیم کنفسیوس می‌باشد که در مقاله‌ های بعدی به تفصیل به آنها خواهیم پرداخت.

موقعیت جفرافیایی ژاپن تاثیر مستقیم در عادات غذایی مردم آن گذاشته است و غذاهای دریایی عضو جدا نشدنی رژیم غذایی ژاپنی‌ ها می‌باشد. در بودیسم خوردن گوشت حیوانات ممنوع می‌باشد اما برخلاف این ممنوعیت در ژاپن این عادت بسیار رواج دارد و به علت مصرف زیاد ماهی، طبق آمار محققان، ژاپنی‌ها کمترین مورد ابتلا به بیماری‌ های قلبی را دارا هستند. سوشی و ساشیمی نمونه‌های شناخته‌شده‌ی این غذاهای دریایی هستند.

تاریخچه اسپا اما در ژاپن به قرن‌ها پیش باز‌ می‌گردد. کلمه اونسن در میان مردم ژاپن به دلیل قدمت و ریشه معنایی آن بیشتر از کلمه اسپا رواج دارد. اونسن در لغت به معنای چشمه‌ های آب گرم می‌باشد اما به مجموعه خدماتی که در کنار چشمه‌ های معدنی و آب گرم ارائه می‌شود، نیز گفته می‌شود.

اسپا ژاپنی

این کشور به دلیل واقع شدن در موقعیت جغرافیایی خاص و آتشفشانی، دارای هزاران چشمه‌ آب گرم در مناطق و جزایر مختلف است. اونسن‌ها در قدیم به عنوان حمام عمومی کاربرد داشتند ولی امروزه در صنعت توریسم نقش به‌سزایی را ایفا می‌کنند.

اگر تا به حال با یک فرد ژاپنی دیدار کرده باشید یا به نحوی از برخورد آنها شنیده باشید، اولین خصوصیتی که اغلب آن را به عنوان بارز ترین ویژگی ژاپنی‌ها ذکر می‌کنند، مبادی آداب بودن آنهاست.

این ویژگی ریشه هزاران ساله در فرهنگ و سنت ژاپنی‌ها دارد. آنها این رفتار را در جزیی‌ ترین و روزمره‌ ترین مسائل زندگی‌شان می‌آورند و نکته جالب در این فرهنگ، پایبندی نسل جوان به رویکرد و رفتار است.

اسپا ژاپنی

در ژاپن هر چیزی از نوشیدن چای (مراسم چای) و مراسم کیمونو گرفته تا نمایش‌ ها و رقص‌ های سنتی آنها، قانون خودش را دارد. در مطالب بعدی با جزییات به این آداب و سنن می‌پردازیم و چنان که خواهیم دید، باید کلماتی مانند مراسم چای، رقص و… در ذهن‌ های خود که از فرهنگی متفاوت هستیم، بازتعریف کنیم و به تفاوت‌ ها و شباهت‌ های این فرهنگ قدیمی بیش از پیش پی ببریم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *