اسپا و ماساژ

آیا با لومی لومی ماساژ آشنایید؟

ماساژ لومی لومی

ماساژ لومی‌لومی

ماساژ لومی لومی نوعی ماساژ سنتی مربوط به هاوایی است که در آن از ترکیب تکنیک‌های مختلف ماساژ، مالاندن روغن بر پوست، و نیز گاهی زمزمه‌ی برخی ادعیه، نفس عمیق و رقص استفاده می‌شود تا افراد انرژی خود را بازیابند و چه از نظر جسمی و چه از نظر روحی تسکین یابند.

شاید اجرای رقص توسط درمانگر از نظر افرادی که با این ماساژ بیگانه‌اند خنده‌دار به‌ نظر برسد؛ اما به‌ هر روی بخشی از فرآیند اجرای این ماساژ محسوب می‌شود.

به ماساژ لومی لومی همچنین ماساژ Loving hands یا «دست‌های دوست‌داشتنی» نیز اتلاق می‌شود. همین عنوان تا حدی اصول ماساژ لومی لومی را مشخص می‌کند. در این روش ماهیچه‌ها‌ی متقضیان به‌ آرامی ماساژ داده می‌شود و ماهیچه‌ها کاملاً آرام می‌شوند. ضربات پیوسته و در جریان در ماساژ لومی‌لومی نقش به‌ سزایی در تأمین آسایش و آسودگی متقاضی ایفا می‌کنند.

فلسفه‌ی ماساژ لومی لومی

فلسفه ماساژ لومی لومی

ماساژ لومی‌لومی ریشه در کشور هاوایی دارد و از فلسفه‌ی هونا نشأت می‌گیرد. ماساژ لومی‌لومی بر اساس این ایده که خاطرات هر فرد نه فقط در مغز و ذهن، بلکه در تک‌تک سلول‌هایش ذخیره می‌شود شکل گرفته است. ضربات بلند مدت و نیز پیوسته در این نوع ماساژ به بدن کمک می‌کنند تا عادات و الگوهای رفتاری پیشین خود را کنار بگذارد؛ عاداتی که می‌تواند در دراز مدت به افزایش تنش‌های عضلانی بینجامد.

بر اساس فلسفه‌ی هونا، عادات و الگوهای رفتاری منفی هماهنگی بدن و محیط اطرافش را مخدوش می‌سازند. در واقع، هماهنگی بدن و محیط  احیای این هماهنگی یکی از اهداف ماساژ لومی‌لومی است. هماهنگی از جمله کلید واژه‌ی فلسفه‌ی هونا به‌ شمار می‌رود.

توزیع انرژی به بدن برای دستیابی به هماهنگی و رهایی از انسداد آن از دیگر اهداف ماساژ لومی‌لومی برشمرده می‌شود. انتقال انرژی به قسمت‌های مختلف بدن از جمله کارهایی است که برای تأمین این هدف صورت می‌پذیرد. درمان‌گر بر اساس فلسفه‌ی در این ماساژ باید هر دو ساحت جسم و روح را توأمان، در هماهنگی با یکدیگر و به‌ مثابه یک کل در نظر داشته باشد.

لومی در زبان مردم هاوایی به‌ معنای مالش است؛ و بیانگر ضربات پیوسته‌ی انگشتان دست، شست‌ها، کف دست، بازو و آرنج درمان‌گر است. در ماساژ لومی‌لومی، علاوه بر اجرای تکنیک‌های مختلف ماساژ، درمانگر از روغن‌های مختلفی نظیر روغن ماکادمیا، پالم و کوکونات استفاده می‌کند تا پوست متقاضی تغذیه شود، مرطوب بماند و ضربات در حین ماساژ از جانب متقاضی نرم به‌ نظر برسند.

فواید ماساژ لومی‌لومی

فواید ماساژ لومی‌لومی

ماساژ لومی لومی بدن و ذهن را بدون مرزبندی و به‌ مثابه یک کل درنظر می‌گیرد. از فواید اصلی این ماساژ می‌توان به از بین رفتن هرگونه اضطراب، بهبود جریان خون، حذف سموم حاضر در بدن، دوباره جوان کردن بدن، ایجاد احساس آرامش، سلامتی و هماهنگی میان تمام اجزای بدن اشاره کرد. در هاوایی، از ماساژ لومی‌لومی برای معالجه‌ی معده‌ درد در کودکان و نیز تسکین دردهای زنان باردار نیز استفاده می‌شود.

تأثیر مثبت بر ایمنی بدن از دیگر مزایای این نوع ماساژ است. ماساژ لومی لومی به‌ طرز قابل‌ ملاحظه‌ای عملکرد سیستم لنفاوی را نیز بهبود می‌بخشد و به این ترتیب ایمنی بدن را ارتقا می‌دهد. همچنین این ماساژ در صورت نیاز می‌تواند برای کاهش فشار خون و کند کردن ضربان قلب نیز به‌ کار گرفته شود.

از دیگر فواید ماساژ لومی لومی می‌توان به تأثیر چشمگیر آن بر آسایش روان اشاره کرد؛ از این حیث این ماساژ بسیار مناسب کسانی است که از تنش‌های روحی و روانی مختلفی در زندگی روزانه‌ی خود رنج می‌برند، یا به افسردگی دچارند.

زندگی شهری امروزه به‌ دلیل فشارهای متعدد آرامش روانی بسیاری را مخدوش ساخته است؛ این ماساژ می‌تواند گریزی از این فشارها و راهی به‌ سوی آرامش باشد. اهمیت ماساژ لومی لومی در تأمین آسایش روان به‌ خصوص در دنیای امروز غیر قابل چشم‌پوشی است.

قبل از مراجعه

فواید ماساژ لومی‌لومی

طبیعت ماساژ لومی لومی به این نحو است مقاضی باید از پوشیدن لباس‌های زیاد اجتناب کند. برای تسهیل روند کار درمان‌گر، بهتر است که متقاضی پیش از مراجعه برای دریافت ماساژ، این نکته را در نظر داشته باشد. امکان اجرای این ماساژ در صورتی که متقاضی لباس پوشیده باشد نیز وجود دارد، اما تماس مستقیم با پوست اهمیت فراوانی در انجام هرچه بهتر آن دارد.

همچنین متقاضی باید بداند که روغن‌هایی که در این نوع ماساژ به‌ کار گرفته می‌شوند عمدتاً با موی بدن و نیز انواع و اقسام آرایش‌ها سازگار نیستند؛ پس متقاضی باید از انجام ماساژ پیش از نیاز به حضور در یک فضای کاری مهم، مهمانی، جمع دوستانه و… اجتناب کند. پرهیز از صرف وعده‌های سنگین غذایی و نیز نوشیدنی‌های الکل در ساعات پیش از ماساژ دیگر نکته‌ای است که باید مدنظر متقاضیان قرار بگیرد.

احتیاط‌های لازم

درمان‌گر، پیش از اجرای ماساژ، باید از متقاضی درباره‌ی سابقه‌ی پزشکی‌اش بپرسد. درصورتی که درمان‌گر احیاناً این کار را فراموش کند؛ متقاضی در صورت لزوم حتماً باید نکات لازم را به او گوشزد نماید. همچنین ذکر این نکته نیز ضروری است که زنان در صورت باردار بودن باید این نکته را با درمانگر در میان بگذرند. آن‌ها حتی اگر صرفاً احتمال می‌دهند که باردار باشند نیز باید این مسئله را مطرح کنند. اگر متقاضی به‌ تازگی یک عمل جراحی انجام داده یا از بیماری طولانی‌ مدتی رنج می‌برد؛ باید حتماً قبل از انجام ماساژ این مسائل با درمانگر مطرح کند و پیش از هرگونه اقدامی، حتماً با او مشورت نماید.

فواید ماساژ لومی‌لومی

ماساژ لومی لومی از دید درمان‌گران مشهورش

آنتی مارگارت ماچادو (۱۹۱۶-۲۰۰۹) اهل هاوایی و از جمله چهره‌های شناخته‌ شده و متخصصان ماساژ لومی لومی است.(آنتی لقبی است که در فرهنگ هاوایی به افرادی که ماساژ لومی لومی را اجرا می‌کنند اتلاق می‌شود.) او این نوع ماساژ را این‌ گونه توصیف کرد «لمسی دوست‌داشتنی، ارتباطی میان قلب و دست‌ها و روح که مبدأ آن سراسر حیات است.» مارگارت ماچادو با اجرای این ماساژ می‌خواست که «لمس دوست‌داشتنی خدا» را با دیگران به اشتراک بگذارد. ‌

آنتنی آنجلین که هم‌ اکنون در جزیره‌ای در هاوایی زندگی می‌کند، این ماساژ را «جراحی قلب باز» توصیف کرده است. چنین توصیف جذابی در واقع هم اهمیت عشق را در این ماساژ روشن می‌سازد؛ هم مشوق درمان‌گران است تا با اجرای درست ماساژ عشق را در متقاضی زنده و زنده‌تر کنند.

چه انتظاراتی از ماساژ لومی‌لومی داشته باشیم؟

شکل‌گیری ارتباطی دوستانه میان درمان‌گر و متقاضی از جمله ضروری‌ترین و بنیادی‌ترین اصل‌ها در ماساژ لومی لومی است که به اجرای هرچه بهتر آن می‌انجامد. تأمین آرامش متقاضی از مهم‌ترین اهداف این ماساژ است و این هدف در صورتی که در حضور درمان‌گر احساس راحتی نکند، محقق نخواهد شد. یکی از کلیدی‌ترین مهارت‌های درمان‌گر در این نوع ماساژ جلب اعتماد متقاضی و برقراری رابطه‌ای سالم با او است.

دعا کردن

دعا یکی از بخش‌های دیگر این ماساژ است. درمان‌گر در ابتدای کار به دعا می‌پردازد؛ چرا که می‌خواهد از قدرت بالاتری جهت تأمین سلامت جسم و روان متقاضی کمک بگیرد و خود به‌ عنوان واسطه‌ای شفابخش متقاضی را ماساژ دهد. در لحظات ابتدایی، امکان دارد که درمان‌گر با تمرکز بر اهداف شفابخش مکث کوتاهی داشته باشد، دستان خود را به‌ آرامی بر پشت متقاضی بگذارد و از او بخواهد که اهداف درمانی خود را یا در ذهن، یا با صدای بلند بیان کند.

 ماساژ لومی‌لومی

رقص

رقص نیز از دیگر کارهایی است که در دستور کار شماری از درمان‌گران قرار دارد. رقصیدن ممکن است از دید بسیاری کاری عجیب و غیرمعمول به‌شمار بیاید. در این نوع ماساژ اعتقاد بر آن است که رقص یکی از عوامل اصلی افزاینده‌ی انرژی میان درمان‌گر و متقاضی است.

درمان‌گران گاه همراه با رقص نوایی آهنگین را نیز زمزمه می‌کنند. دلیل زمزمه کردن این نوا در واقع آزادسازی انرژی و ممانعت از انسداد آن است. رقص و زمزمه‌ی نواهای آهنگین از جمله ضروریات ماساژ لومی لومی در هرچه بالاتر نگاه داشتن جریان انرژی است.

در این نوع ماساژ هیچ روش تثبیت‌ شده‌ای وجود ندارد. درمان‌گران در انتخاب روش ادامه‌ی ماساژ آزادند. به همین دلیل، امکان دارد دو فرد مختلف تجربه‌ی کاملاً متفاوتی به‌ لحاظ تکنیک‌های اجرایی درمان‌گران داشته باشند.

درحقیقت، درمان‌گر نحوه‌ی اجرای ماساژ را با توجه به چگونگی پاسخ بدن به تکنیک‌های مختلف تعیین می‌کند. به همین خاطر است که هرگز دو ماساژ لومی لومی کاملاً مشابه نخواهند بود. ماساژ می‌تواند کند و آرامش‌بخش باشد، یا حتی تند و هیجان‌آور اجرا شود.

کار دیگری که درمان‌گران معمولاً در این نوع ماساژ انجام می‌دهند ماساژ هم‌زمان دو نقطه‌ی مختلف از بدن متقاضی است. هدف از این کار جلوگیری از تمرکز مغز متقاضی بر قسمت مشخصی از بدن خود است. بر هم زدن چنین تمرکزی تأثیر مستقیمی بر افزایش هرچه بیشتر آرامش متقاضی دارد. به همین خاطر است که در این نوع ماساژ گاه از دو ماسور استفاده می‌شود تا چنین تأثیری هرچه بیشتر باشد و آرامش متقاضی تأمین گردد.

ماساژ لومی‌لومی

بعد از ماساژ

متقاضی پس از ماساژ لومی لومی تماماً آسوده خواهد بود و آرامش را نقاط مختلف بدن خود -از فرق سر تا نوک پا- احساس خواهد کرد. این آسایش صرفاً به بدن محدود نمی‌شود، بلکه متقاضی خود را از نظر روانی نیز از تنش‌ها رها و آرام حس خواهد کرد.

خوب است که متقاضی در تمدید این حس خوب بکوشد، کمی به خود زمان بدهد و بلافاصله به دنیای شلوغ روزمرگی‌هایش برنگردد. اگر امکانش را دارد، سری به طبیعت بزند و در آرامش حاکم بر آن با خود خلوت کند. خلاصه، خوب است که متقاضی مدتی پس از ماساژ نیز حس خوب ناشی از آن را با فاصله گرفتن از تنش‌های روزانه حفظ کند.

جمع‌بندی

ماساژ لومی لومی ماساژی نشأت‌ گرفته از فلسفه‌ی هونا و برآمده از کشور هاوایی است. این ماساژ پیشینه‌ای قابل توجه دارد. این ماساژ علاوه بر آن‌که تأثیر چشم‌گیری بر افزایش آرامش جسم دارد، در تأمین آرامش روانی افراد نیز نقشی چشم‌گیر را ایفا می‌کند.

فواید ماساژ لومی‌لومی

دنیای پرتنش امروز خواه‌ ناخواه افراد را چه از نظر جسمی و چه از نظر روحی خسته و فرسوده می‌کند؛ پس افراد باید از هر فرصتی برای رفع این خستگی استفاده کنند و به سلامت جسم و روح خود بیش از هرچیز اهمیت دهند.

هر فرد در زندگی خود متحمل فشارهای مختلفی است. تنش‌ها و نگرانی‌های ناشی از این فشارها برای هر فرد نسبت به سایر افراد متفاوت است؛ برخی تنش‌های روحی و جسمی کمی را تجربه می‌کنند و برخی زیاد؛ اما این تنش‌ها هر چه‌ قدر که باشد افراد باید در رفع آن‌ها بکوشند.

ماساژ لومی لومی، مخصوصاً در شرایط پرالتهاب دنیای امروز، می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی برای تمام افراد جهت تسکین آلام  جسمی و روحیشان باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *