بلاگ, مراقبت از پوست و مو

راه‌ طبیعی جلوگیری از پیری زودرس پوست

early-skin-aging (8)

اختصاصی مجله اسپا:

چه عواملی باعث بروز پیری در پوست می‌شوند؟

عوامل بسیاری وجود دارند که موجب بروز پیری در پوست شما می‌شوند. این موضوع در زندگی هر فرد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. با گذشت زمان اولین چروک‌ ها را روی پوست پدیدار می‌شوند. پوست ما به طور طبیعی و با گذشت زمان بخشی از جوانی خود را از دست می‌دهد.

ما هر روز شاهد خشک شدن و آسیب‌پذیر شدن پوست خود می‌شویم. ژن‌ های موجود در بدن ما تمامی این تغییرات را کنترل می‌کنند. اصطلاح پزشکی برای توصیف این شکل از پیری «پیری طبیعی» نام دارد.

ما می‌توانیم روی عوامل دیگری که باعث پیری پوست ما می‌شوند تأثیر بگذاریم. محیط زندگی و انتخاب نحوۀ زندگی می‌تواند موجب بروز پیری در پوست ما شود.

اصطلاح پزشکی برای توصیف این نوع از پیری «پیری خارجی» است. با اتخاذ برخی از تمهیدات، ما می‌توانیم روند پیری را که ناشی از عوامل خارجی است کند‌تر کنیم.

در ادامه به بیان برخی از روش‌ های کارآمد برای کاهش روند پیری در پوست می‌پردازیم.

پرهیز از نور خورشید

نور خورشید نقشی اساسی در ایجاد پیری زودرس بر پوست ما بازی می‌کند. عواملی در نور خورشید وجود دارند که می‌توانند موجب پیری زودرس در پوست ما شوند.

متخصصان پوست برای ممانعت از بروز پیری زودرس در بیماران خود روش‌ های زیر را پیشنهاد می‌کنند:

از پوست خود در برابر تشعشع نور خورشید محافظت کنید. اگر یک روز را در ساحل می‌گذرانید و یا به دنبال مأموریتی هستید، محافظت در برابر نور خورشید بسیار اهمیت دارد.

شما می‌توانید با ایجاد سایه، پوشاندن خود با لباس و استفاده از کرم‌ های ضد آفتاب ضد آب، از پوست خود محافظت کنید. شما باید از کرم‌ های ضد آفتاب برای پوشاندن تمامی بخش‌ هایی از پوست که در معرض نور خورشید قرار دارند استفاده کنید.

ترک سیگار

اگر سیگار می‌کشید، آن را ترک کنید. سیگار کشیدن با ایجاد رادیکال‌ های آزاد، روند پیری پوست را تسریع می‌کند و موجب ایجاد چین و چروک و زردی پوست می‌شود.

راه‌ هایی طبیعی برای جلوگیری از پیری زودرس پوست

 پرهیز از تکرار حالت‌ های چهره

از ایجاد حالت‌ های مختلف در صورت و تکرار مداوم آنها‌ خودداری کنید. زمانی که شما با چهرۀ خود حالتی را نشان می‌دهید، عضلات زیر پوست منقبض می‌شوند. اگر این کار را به کررات و برای سال‌ های متمادی انجام دهید، خطی که در اثر این تغییر چهره ایجاد می‌شود برای همیشه باقی خواهد ماند.

رعایت رژیم غذایی مناسب

از رژیم غذایی متعادل و سلامت بهره ببرید. نتایج بررسی‌ های پزشکی نشان می‌دهد که استفاده از میزان فراوانی میوه و سبزیجات تازه ممکن است از آسیب‌ هایی که منجر به ایجاد پیری زودرس می‌شود جلوگیری کند.

نتایج حاصل از مطالعات بیشتر نشان می‌دهد که استفاده از رژیم غذایی حاوی شکر فراوان و یا دیگر کربوهیدرات‌ های تصفیه‌ شده، موجب افزایش روند پیری در پوست می‌شود.

راه‌ هایی طبیعی برای جلوگیری از پیری زودرس پوست

از نوشیدنی‌ های الکل‌ دار خودداری کنید. الکل سازگاری خوبی با پوست ندارد. این ماده موجب دهیدراته شدن پوست و با گذشت زمان، موجب از بین رفتن سلول‌ های پوست می‌شود. این امر موجب می‌شود تا ما پیرتر از آنچه که هستیم به نظر بیاییم.

ورزش کردن

بیشتر ایام هفته را به ورزش اختصاص دهید. یافته‌ های پزشکی نشان می‌دهند که ورزش متعادل می‌تواند موجب افزایش گردش خون و افزایش قدرت سیستم‌ ایمنی بدن شود. در عوض، پوست شما ظاهری جوانتر به خود خواهد گرفت.

راه‌ هایی طبیعی برای جلوگیری از پیری زودرس پوست

شستشوی صحیح پوست

پوست خود را به آرامی تمیز کنید. خراشیدن پوست می‌تواند به آن آسیب وارد کند. آسیب دیدن پوست موجب پیری زودرس در آن می‌شود. شستشوی آرام باعث از بین رفتن آلودگی‌ ها، بدون آسیب رساندن به بافت پوست خواهد شد.

صورت خود را دو بار در روز و به خصوص پس از تعریق زیاد بشویید. تعریق، به خصوص زمانی که کلاه بر سر دارید، موجب آسیب رساندن به پوست می‌شود. بنابراین باید پوست خود را در اولین فرصت پس از تعریق فراوان بشویید.

استفادۀ صحیح از محصولات مراقبتی پوست

از مرطوب‌ کننده‌ های روزانه استفاده کنید. مرطوب‌ کننده‌ ها آب را بر روی پوست شما نگاه می‌دارند و به آن ظاهر جوانتری می‌بخشند.

از استفاده بیش از اندازه کرم‌ های مراقبت پوستی، که بر روی پوست شما می‌چسبند، جداً خودداری کنید. زمانی که پوست شما دچار سوزش و یا خارش شد، بدین معنی است که آسیب دیده است. آسیب دیدگی می‌تواند موجب پیری زودرس و ظاهری پیرتر در شما گردد.

خواب کافی

به میزان کافی خواب داشته باشید. اصطلاح «زیبای خفته» از مضمون داشتن پوستی زیبا و جوان اقتباس شده است. زمانی که بدن ما خواب کافی در یافت نمی‌کند، پوست دچار لکه‌ هایی می‌شود و خاصیت کشسانی خود را از دست می‌دهد.

راه‌ هایی طبیعی برای جلوگیری از پیری زودرس پوست

همین امر موجب تضعیف پوست و ایجاد چین و چروک بر روی آن می‌شود. البته، کم‌ خوابی باعث ایجاد دوایر عمیقی بر روی پوست می‌شود که برای ما چندان خوشایند نیستند و «چشم‌ های راکون» نامیده می‌شوند.

در حقیقت، محرومیت از خواب یکی از مهمترین عوامل پیری زودرس در پوست است و علاوه بر پوست بر روی دیگر مکانیزم‌ های بدن نیز تاثیر منفی می‌گذارد. مطالعات نشان داده‌اند که کمبود خواب می‌تواند باعث نازک شدن ریشه مو و افزایش وزن شود. میزان ۷ تا ۹ ساعت خواب، برای افراد بزرگسال در طول یک شبانه‌ روز ضروری است.

نوشیدن آب

آب فراوان بنوشید. کم آبی یکی از دلایل بروز پیری زودرس در پوست است. این عامل موجب کاهش الاستیسیته پوست شده و چین و چروک و زردی در پوست ایجاد می‌کند‌.

راه‌ هایی طبیعی برای جلوگیری از پیری زودرس پوست

به یاد داشته باشید که ما از طرق دیگر نیز مایعات دریافت می‌کنیم. میوه و سبزیجات و برخی از غذا ها نیز حاوی میزان مشخصی آب هستند. اما هیچ مایعی نمی‌تواند جایگزین یک لیوان آب شود. سعی کنید مصرف آب خود را تا جایی که می‌توانید افزایش دهید.

مصرف لبنیات

لبنیات مصرف کنید و به خصوص شیر بنوشید. شیر حاوی مواد مغذی برای پوست است که می‌تواند به طور شگفت‌ انگیزی از پیری زودرس جلوگیری کرده و آسیب‌ های وارده به آن را ترمیم کند. شیر حاوی کلسیم، آمینو اسید، ویتامین E، پروتئین‌ ها و بسیاری مواد مغذی دیگر است.

راه‌ هایی طبیعی برای جلوگیری از پیری زودرس پوست

ویتامین E، میزان الاسیتیسۀ پوست را افزایش داده و کلاژن‌ های موجود در پوست را افزایش می‌دهد. شیر موجب کاهش چین و چروک در پوست شده، عاملی برای جوا‌ن‌ سازی پوست بوده و از ابتلا به سرطان پوست جلوگیری می‌کند.

پرهیز از استرس

استرس را از خود دور کنید. زمانی را در طول شبانه روز برای آزاد کردن افکار خود و رسیدن به آرامش در نظر بگیرید. استرس به شدت روی پوست شما تاثیر می‌گذارد. این عامل موجب آزاد شدن کورتیزول در جریان خون و باعث تضعیف عضلات و نازک‌ شدن و چین و چروک پوست می‌شود.

علاوه بر آن استرس می‌تواند موجب بروز مشکلات گوارشی و خواب شود که همین عوامل آسیب‌ های فراوانی را به پوست وارد می‌کنند و در شرایط بسیار سخت‌تر، موجب ریزش مو‌های شما می‌شود.

هنگامی که دچار اضطراب و نگرانی شدید، دوش آب گرم بگیرید. کتاب‌ های خوب بخوانید. فوراً به انجام هر کاری که موجب افزایش روحیه شما می‌شود اقدام کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *